Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Środa, 13 listopada 2024 r.  Imieniny: Benedykta, Mikołaja, Stanisława

Lepiej żyję, bo nie piję

08.04.2009
Lepiej żyję, bo nie piję
Wczoraj odbyło się spotkanie podsumowujące III Miesiąc Trzeźwości. W ramach projektu odbyły się pogadanki z uczniami, mające uświadomić młodych ludzi o zagrożeniach wynikających z nadmiernego spożywania alkoholu. Poza przeprowadzeniem cyklu prelekcji i spotkań z osobą trzeźwiejącą, organizatorzy ogłosili także konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży „...więcej widzę, lepiej żyję, bo nie palę i nie piję...”.
 

Przedsięwzięcie organizowane było w ramach programu “Najtrudniejszy Pierwszy Krok”, realizowanego z funduszy Urzędu Miasta. Akcję prowadził Klub Abstynentów „STER” wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych “PROGRES”. Zainteresowani mogli liczyć na poradę psychologa - Ewy Bigos, terapeuty - Barbary Bani i osoby pierwszego kontaktu – Joanny Praszkiewicz, która ukończyła Program Rozwoju Osobistego w Warszawie. Przedsięwzięcie skierowane było do młodzieży żorskich szkół, która coraz bardziej narażona jest na niebezpieczeństwo nałogu. W marcu odbył się szereg warsztatów, w których udział brały dwudziestoosobowe grupy – uczniowie G-2, G-4 i Zespołu Szkół Społecznych. Czterogodzinne zajęcia miały na celu ukazanie, do czego prowadzi nadużywanie alkoholu i w jak wielkim stopniu wpływa negatywnie na życie osoby uzależnionej. - Młodzież bardzo angażowała się w ćwiczenia warsztatowe – przyznaje Joanna Praszkiewicz – w ankiecie przeprowadzonej na koniec zajęć wiele osób deklarowało obecność na kolejnych spotkaniach. Uczestnicy stwierdzili, że takie warsztaty są im potrzebne i udział w nich nie był stratą czasu. Uczniowie chętnie podejmowali dyskusję z osobą, której problemy z nałogiem rozpoczęły się jeszcze w okresie nastoletnim. Najczęściej zadawali pytania dotyczące tego, jak rozpoznać, czy jest się uzależnionym. - Z ankiet wynika, że warsztaty przyniosły efekty – cieszy się pani Joanna.

 

Prezes “STERu”, Mirosław Prasnowski zdradził, że jest mile zaskoczony frekwencją osób, które w trakcie realizacji projektu przewinęły się przez Klub. – Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie “PROGRES” i ludzie, którzy z nami współpracowali – dodaje. Pan Mirosław ubolewa nad tym, że nie zdołano dotrzeć z akcją do wszystkich – Zbieramy doświadczenia. W przyszłym roku akcję zaczniemy przygotowywać wcześniej. Już od stycznia będziemy promować program i ustalać terminy spotkań. Dużym problemem jest też brak środków pieniężnych na realizację przedsięwzięcia - Jesteśmy teraz w trakcie uzyskiwania dodatkowych funduszy.

Pan Prasnowski chciałby, aby każdego roku Miesiąc Trzeźwości przynosił coś nowego – Warsztaty się sprawdzają, więc będą kontynuowane – zapewnia – ale dobrze by było, gdybyśmy nie powielali pomysłów i za każdym razem tworzyli coś innego. W tym roku Klub “STER” po raz pierwszy zorganizował akcję Miesiąca wraz z innym stowarzyszeniem. Pan Mirosław zachęca inne ośrodki do współpracy, której wciąż jest w Żorach mało. - Razem można zdziałać więcej – mówi - Tak było z “Progresem” - spróbowaliśmy i udało się. Są już pomysły na dwa kolejne projekty, ale organizatorzy nie chcą ich zdradzać – Nie powinno mówić się o tym, czego się jeszcze nie zrealizowało – tłumaczy Joanna Praszkiewicz.

Podczas spotkania organizatorzy wręczyli nagrody dla uczestników konkursu plastycznego. Wzięły w nim udział dzieci z Gimnazjum nr 4 i ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży “Po Prostu Partner”. I miejsce zdobyła Grażyna Sobik, otrzymując w nagrodę piłkę siatkową, II miejsce wywalczył Kasper Lubowiecki, na III miejscu uplasowała się Klaudia Zimoch. Zwycięzcom wręczono medale, a pozostałym uczestnikom konkursu – dyplomy.

Po części podsumowującej, przed siedzibą COPu na os. Sikorskiego odbył się występ bractwa rycerskiego “Wolna Kompania Niezdobytego Grodu”. Jest to grupa rekonstruktorów wieku XIII. Zebrani mogli podziwiać średniowieczne tańce i pokaz walki rycerskiej. Prezes Prasnowski odważył się nawet sam zmierzyć z trzynastowiecznym wojownikiem. Patrycja Cieślak

 

GDZIE MOŻNA UZYSKAĆ POMOC W SPRAWIE UZALEŻNIEŃ?

 

Telefon zaufania: 0 800 268 194 (Ośrodek Interwencji Kryzysowej, ul Boryńska 13 – wsparcie i pomoc w uzyskaniu informacji o placówkach z całego województwa)

Klub Abstynentów “STER”, os. Sikorskiego 52, tel. 032 434 19 83.

Chrześcijańska Misja Pomocy Ludziom Uzależnionym “Nowa Nadzieja”, Rynek 23, tel. 032 434 50 59.

Chrześcijańska Służba Charytatywna, ul. Męczenników Oświęcimskich 40/10, tel. 032 435 74 08.

Fundacja Zapobiegania i Resocjalizacji Uzależnień “Betania”, os. Sikorskiego 52, tel. 066 122 65 04.

 

 

 

 

 

 

 

 



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"