Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Niedziela, 22 grudnia 2024 r.  Imieniny: Honoraty, Zenona

Kiedy Picasso staje się Picassem...

09.03.2013
Kiedy Picasso staje się Picassem...

Jakie będą tegoroczne "Młode Talenty" - pyta ich twórczyni Klaudia Pawelec-Gliklich . Wystawa w Galerii na Starówce otwarta zostanie 12 czerwca.

„Artysta jest niczym rezerwuar wrażeń, które przychodzą zewsząd: z nieba, ziemi, skrawka papieru, przechodzącej w pośpiechu postaci lub pajęczej nici”

Pablo Picasso
 

Picasso to jeden z malarzy o wielkim talencie artystycznym i szeroko rozwiniętym horyzoncie działań plastycznych. Pisano o nim, iż tworzył pastele o subtelnej kolorystyce Degasa oraz motywy Toulouse-Lautreca. Malował trzy obrazy olejne dziennie, a gdy zakończył lata nauki – Picasso stał się Picassem. Wielokrotnie przeglądając twórczość tego artysty, zastanawiałam się ile trzeba poświęcić czasu i ciężkiej pracy aby stać się takim swoistym Picassem?

Ukończyłam studia na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie na kierunku: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, specjalizacji: malarstwo, w pracowni
prof. Tadeusza Rusa. Aneks z grafiki przepracowałam pod kierunkiem prof. Józefa Knopka. Od zawsze moje malarstwo czerpało inspirację z dziecięcego bazgroła, co ma odzwierciedlenie również w moim życiu zawodowym. Od kilku lat uczę plastyki w Zespole Szkół nr 8 w Żorach, a także od tego roku w szkole podstawowej w Warszowicach. Opierając się na stwierdzeniu, że artysta to skarbnica wszelakich wrażeń pochodzących
z otaczającego nas świata, zadawałam sobie pytanie, jak zachęcić młodych ludzi do dostrzegania tego wszystkiego co inspiruje nas do działań artystycznych. Jak nauczyć ich wrażliwości i emocji, które można przedstawić za pomocą obrazu lub innego środka wyrazu plastycznego? Prowadząc lekcje plastyki dzień po dniu, spotykając się na różnych zajęciach plastycznych oraz obserwując poczynania młodych ludzi, wpadłam na pomysł „Młodych Talentów”.

Wystawę „Młode Talenty”, która kierowana jest do młodych ludzi uczących się w szkołach podstawowych, gimnazjalnych oraz liceach i technikach organizuję od czerwca 2011 roku. Wystawa ta prezentowana jest w żorskiej „Galerii na Starówce”. To duże przedsięwzięcie mające na celu zachęcanie młodzieży do działań artystycznych i do samej prezentacji dzieł. Tylu ilu jest uczestników, tyle prezentowanych ciekawych prac, zróżnicowanych tematycznie i technicznie. Uczniowie pokazują prace malarskie, rzeźby, instalacje, rysunek, ceramikę, obrazy na szkle, kompozycje przestrzenne z papieru i grafikę, którą wykonują na Uniwersytecie Śląskim na warsztatach pod kierunkiem ad. Jarosława Skutnika. Co roku w ramach poszukiwań nowych inspiracji organizuję wycieczkę na Uniwersytet Śląski do Cieszyna, gdzie uczniowie odwiedzają poszczególne pracownie, oglądając prace studentów. Dzięki temu mają możliwość obcowania z wytworami plastycznymi często w fazie wstępnej i mogą przyglądać się samemu procesowi powstawania prac. Czasami mają możliwość ich dotknięcia i powąchania, a także podpatrzenia ciekawych rozwiązań. Dzięki nowym doświadczeniom i pomocy specjalistów, prace biorące udział w „Młodych Talentach” prezentują wysoki poziom plastyczny oraz wielkie zaangażowanie uczestników.

Tradycyjnie, miesiącem wystawy jest czerwiec. Jednakże już na początku września odbywa się pierwsze spotkanie z młodzieżą, gdzie omawiamy pomysły i projekty. Uczniowie regularnie spotykają się raz w tygodniu na dodatkowych zajęciach plastycznych w celu opracowania cyklu prac będących przedmiotem pokazu. W ten sposób staram się zaszczepić w młodych ludziach systematyczność oraz zdyscyplinowanie, które pozwala cieszyć się sukcesem wystawy. Uczniowie w bardzo różny sposób wypowiadają się na temat przygotowań. Każdy z nich podchodzi do nich indywidualnie.

- Samo myślenie nad wykonaniem prac było trudne. Miałam rysować twarze ludzi za pomocą rozlanego tuszu. Na początku nie wiedziałam jak się do tego zabrać . Jak już spróbowałam, to wszystko okazało się prostsze , a praca przybrała formę zabawy. Ćwiczyłam na kółku plastycznym, rysowałam na kartkach, wiecznie miałam brudne dłonie od tuszu. Efekt końcowy okazał się zadowalający - tak wspomina swoje przygotowania do wystawy była uczennica Zespołu Szkół Nr 8, Weronika Urbańska.

„Młode Talenty” to możliwość wzbudzenia zamiłowania do sztuki w młodym pokoleniu. W dzisiejszych czasach tak trudno o zaangażowanie i zainteresowanie czymkolwiek. Wielokrotnie podczas pracy z młodzieżą spotykam się z obawami przed pokazaniem światu swoich prac. Młodzież boi się odrzucenia odbiorcy, nie ma wiary we własne możliwości. „Młode Talenty” uczą też obcowania ze sztuką oraz z samą publicznością. Uczniowie poznają nowe techniki plastyczne. Uczą się pracować z nowym formatem prac. Sam wernisaż to szansa na rozmowę o sztuce oraz poznanie innych ciekawych ludzi i samych twórców sztuki.

Angelika Brodzik, była uczennica Zespołu Szkół Nr 8, stwierdziła, że - to jest naprawdę jedna z lepszych motywacji do wzięcia się w garść i zrobienia czegoś porządnego, doskonała okazja do zaprezentowania swoich prac plastycznych, szansa na zdobycie nowych doświadczeń i polepszenia warsztatu pracy . „Młode Talenty” dały mi ogromną satysfakcję z działań i pracy jaką włożyłam przygotowując się do tej wystawy.

„Młode Talenty” to okazja do pierwszej wystawy swoich prac, bo jak dodała Angelika - nie każdy ma okazję wyeksponowania swoich prac w Galerii Na Starówce. Udział w takim przedsięwzięciu to nauka czerpania inspiracji z nieba, ziemi lub pajęczej sieci, jak stwierdził Picasso. Wydarzenie to ma bardzo pozytywne oddziaływanie na uczestników, dzięki niemu uczą się samokrytyki i stawiać czoło nowym wyzwaniom.

W tym roku będzie to już trzecia wystawa „Młode Talenty” - wyjątkowa, bo będą się na niej prezentować dwa odmienne środowiska szkolne: miastowe i wiejskie. Ucząc w tych dwóch środowiskach mogę stwierdzić różnorodność zamiłowań młodych ludzi. Na podstawie własnych analiz oraz przeprowadzonych badań stwierdzam, iż młodzież wiejska przejawia większe przywiązanie do środowiska, w którym się wychowuje. Uczniowie ci pytani o sposób spędzania wolnego czasu zdecydowanie podkreślają przebywanie na świeżym powietrzu, łące, lesie czy nad stawem. Sama forma odpoczynku to spacery, jazda na rowerze, uprawianie sportu, czytanie czy spotykanie się z przyjaciółmi. Sposobem na spędzanie wolnego czasu jest malowanie i rysowanie. Młodzież wychowywana w mieście częściej odpowiada, iż najlepszą formą spędzania wolnego czasu jest gra komputerowa lub wyjście na Rynek z przyjaciółmi. Pytana o skojarzenia z miejscem zamieszkania wskazuje Rynek miasta i blokowiska, w przeciwieństwie do młodzieży wiejskiej, która podkreśla spokój i ciszę, otaczającą ich miejsce zamieszkania czy kontakt ze zwierzętami.

Kontrasty wynikające z pochodzenia z różnych środowisk nie przeszkadzają w zamiłowaniu do sztuki. Jednak zróżnicowanie środowiska z pewnością ma wpływ na twórczość młodych ludzi. I tak u jednych motywem przewodnim będą postaci z bajek czy świat fantazji, gdy u drugich - zwierzęta, pejzaż i cisza schwytana za pomocą barwnej plamy.

Całość dowodzi, że od młodych lat wszystko to co nas otacza ma wpływ na to jacy jesteśmy, co tworzymy a czego nie. Może łatwiej tym, których otacza cisza i spokój bez zatłoczonych ulic i czasu biegnącego do przodu jak wiatr na polu? Środowisko w jakim się wychowujemy zawsze ma wpływ na to, jakie jest nasze życie. Cała umiejętność polega na tym, aby w jak najlepszy sposób wydobyć z siebie cząstkę duszy, zaciekawić odbiorcę i spowodować, aby na chwilę zatrzymał się przy naszej pracy.

Mogę mieć tylko nadzieję, że co roku zwiększać się będzie liczba uczestników, a sama wystawa będzie formą zachęty dla młodych twórców chcących zaprezentować swoje prace. Najtrudniej jest odkryć talent, a potem go pielęgnować.

Jakie będą tegoroczne „Młode Talenty”? Mogę śmiało stwierdzić, że z pewnością intrygujące, bo będzie to zderzenie dwóch światów. Jakie one będą , tego nie wiem. Sami artyści, prezentując swoje prace, zaproszą nas do swoich światów.

Doświadczenie dwóch poprzednich edycji dowodzi wyjątkowości każdej z wystaw. Charakter nadają im uczestnicy oraz ich talenty. Każda edycja to ciekawe doznania i zróżnicowana tematyka prezentowanych prac. Jak stwierdziła Weronika Urbańska, warto brać udział w „Młodych Talentach”, ponieważ dzięki temu można nabyć doświadczenie, którego nie przekażą nam inni.

Już teraz zapraszam wszystkich Państwa w swoim imieniu oraz uczestników na III edycję „Młodych Talentów”, która to wystawa odbędzie się 12 czerwca 2013 w „Galerii na Starówce” (początek - godzina 18.00).

Tekst: Klaudia Pawelec-Gliklich


 


Komentarze:
~piesek (2013-03-09 15:06:11)

Przepraszam, jakich "analiz" i "badań"? Czy mogłaby Pani doprecyzować? Tylko krócej, błagam... Sztuka ma charakter uniwersalny i nieważne, czy się maluje oborę czy drapacz chmur - ważne jak. Czyż nie tak?


Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"