Kino Na Starówce

Kino Helios

Środa, 22 stycznia 2025 r.  Imieniny: Anastazji, Wincentego

Jury Konkursu Literackiego

16.09.2009
Jury Konkursu Literackiego

Przewodniczącym komisji oceniającej prace napływające na konkurs „Żorskie Opowieści” będzie Andrzej Pilipiuk, jeden z najpoczytniejszych pisarzy współczesnych. W komisji zasiądzie również Ewa Wodniak, ceniony pedagog, do niedawna kierownik i reżyser grupy teatralnej „Fanaberia”, a także Prezydent Miasta.

Andrzej Pilipiuk zaczął pisać już w piątej klasie szkoły podstawowej. Tworzenie własnych światów stanowiło dla niego ucieczkę przed siermiężną rzeczywistością. Zadebiutował w czasach studenckich na łamach „Fenixa” opowiadaniem „Hiena” (1996 r.), otwierającym cykl opowieści o Jakubie Wędrowyczu. Ten dość niezwykły bohater zyskał ogromną sympatię czytelników, nie tylko zresztą w Polsce. Do dziś ukazało się ponad 60 opowiadań o egzorcyście – amatorze, zebranych w pięciu tomach: „Kroniki Jakuba Wędrowycza”, „Czarownik Iwanow”, „Weźmisz czarno kure…”, „Zagadka Kuby Rozpruwacza” i „Wieszać każdy może”. Każdy z nich okazał się bestsellerem, a Andrzej Pilipiuk stał się jednym z najchętniej czytanych pisarzy w Polsce.
W ciągu ostatnich lat zyskał też sławę jednego z najbardziej twórczych. Dziś dorobek autora to przeszło setka opowiadań zebranych w siedmiu odrębnych zbiorach, dwie trylogie i kilka samodzielnych powieści. Proza Pilipiuka była tłumaczona na czeski i rosyjski. W wolnych chwilach, pod pseudonimem Tomasz Olszakowski, wydał dziewiętnaście tomów kontynuacji przygód Pana Samochodzika.
Andrzej Pilipiuk jest znakomitym gawędziarzem, mistrzem krótkiej formy, historyjek z niespodzianką, dreszczykiem i humorem, potrafi łączyć wysoki poziom literacki z przyswajalnym stylem i oryginalną wyobraźnią. Wszystko to sprawia, że „pilipiuki” czyta się z dużą przyjemnością i trudno się od nich oderwać.

 

Katarzyna Grochola swoją pierwszą powieść wydała w wieku 40 lat, Dorota Masłowska sławę jako pisarka zdobyła mając lat 19. Na pisanie nigdy nie jest za późno i nigdy za wcześnie...
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie - czekają atrakcyjne nagrody!

 

Przypominamy warunki konkursu:
- akcja opowiadania powinna toczyć się w Żorach. Prosimy o literackie ujęcie miasta w sposób ciekawy i oryginalny. Forma jest dowolna (może to być np. bajka, opowiadanie kryminalne, sensacyjne, romantyczne, obyczajowe, fantastyczne itp.).
- Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i osób dorosłych. Opowiadanie powinno zajmować nie mniej niż 5 stron i nie więcej niż 20 stron formatu A4 i musi być napisane na komputerze (czcionka Times New Roman, rozmiar 12).
- pracę należy dostarczyć do 30 września w trzech egzemplarzach oraz na płycie CD (można przesłać na adres Urzędu Miasta Żory, Al. Wojska Polskiego 25, 44-240 Żory, w zaklejonej kopercie z dopiskiem: „Żorskie opowieści”, dołączając stosowny formularz zgłoszeniowy zawierający: imię i nazwisko autora oraz jego datę urodzenia, dane teleadresowe),
- osoby niepełnoletnie uczestniczą w Konkursie za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych.

 

Formularz zgłoszeniowy do pobrania na miejskiej stronie internetowej www.zory.pl oraz w Urzędzie Miasta Żory, Al. Wojska Polskiego 25, pok. 105 i 107.
Ogłoszenie wyników nastąpi w terminie do 28 października.
Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone na miejskiej stronie internetowej www.zory.pl. Zwycięzcy zostaną powiadomieni o wyniku Konkursu pisemnie, na podstawie podanych danych teleadresowych.
Info: UM (pc)



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2025 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"