Kino Na Starówce

Kino Helios

Wtorek, 21 stycznia 2025 r.  Imieniny: Agnieszki, Jarosława

Jak ergonomia w miejscu pracy poprawi sytuację finansową twojej firmy?

Marzeniem każdego właściciela firmy jest to, by prosperowała ona jak najlepiej. Jeśli jesteś jednym z nich, pewnie na różne sposoby zadbałeś już o jej rozwój – stworzyłeś dobrze wypozycjonowaną stronę internetową, wykupiłeś reklamy w prasie, radiu i na billboardach, a na firmowego Facebooka regularnie wrzucasz treści, aby potencjalni klienci wiedzieli, że nie spoczywasz na laurach.

Podstawą firmy są ludzie, którzy ją tworzą – to od nich zależy, jak firma będzie sobie radziła. Każdy wie, że zadowolony pracownik wypełnia swoje obowiązki lepiej i chętniej. Motywować możesz ich jednak nie tylko premiami czy słodkościami i kawą. Jak zadbać o to, by pracownik dobrze czuł się w pracy? Stwórz mu jak najlepsze do niej warunki!

W dole…

Wielogodzinne siedzenie może skutkować mnóstwem nieprzyjemnych dolegliwości – i to zarówno błahych, jak chwilowy ból głowy, jak i poważnych. Siedzący tryb życia może prowadzić do cukrzycy, nowotworów czy chorób sercowo-naczyniowych.

Kiedy znajdujemy się w pozycji siedzącej, nasz kręgosłup dopasowuje się do oparcia krzesła, a mięśnie nie pracują – są nieaktywne, czego efektem może być (i często jest) ból pleców. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest tzw. siedzenie aktywne, które pobudza do pracy mięśnie utrzymujące prawidłową postawę ciała. Trend ten jest popularny na Zachodzie i powoli, na razie jeszcze nieśmiało, wkracza także do polskich biur.

Polskie firmy, takie jak AJ Produkty, dołączają do swojej oferty nawet specjalnie w tym celu zaprojektowane siedziska, np. krzesła siodłowe. które dodatkowo umożliwiają swobodny przepływ krwi w nogach, piłki balansujące czy krzesła z siedziskiem ruchomym (sprężynowym).

…i w górze…

Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), brak aktywności fizycznej to czwarty najczęstszy czynnik, który powoduje przedwczesną śmierć. Pamiętajmy, że samo uprawianie sportu nie oznacza, że dana osoba prowadzi aktywny tryb życia – pod uwagę bierze się także to, co robimy poza tym czasem. Jeśli więc jeśli po ośmiu godzinach siedzenia w pracy i dwóch godzinach na siłowni wracasz do domu i przez większość wieczora siedzisz, a do tego wszędzie poruszasz się samochodem, i tak możesz szkodzić swojemu organizmowi.

Owszem, regularna aktywność fizyczna sprzyja zdrowiu, nie jest jednak jedynym sposobem na zniwelowanie niekorzystnych skutków siedzącego trybu życia. Warto rozważyć zakup biurek z regulacją wysokości – dzięki nim pracownicy nie tylko będą mogli ustawić wysokość, która najbardziej odpowiada im podczas siedzenia, ale i regularnie zmieniać pozycję z siedzącej na stojącą i odwrotnie. Przyniesie to korzystne efekty nie tylko pod względem zdrowia (a więc i samopoczucia oraz poziomu energii), ale i produktywności twoich pracowników. Co więcej – koniec z ciągłym zmęczeniem! Klasyczna wysokość takich biurek to 700–1170 mm; reguluje się ją elektrycznie.

…i jeszcze wyżej

Kluczowym elementem, o który koniecznie musisz zadbać, jest odpowiednie oświetlenie twojego biura. Musi ono spełniać konkretne normy, w tym mieć odpowiednie natężenie, wyrażane w luksach (lx). W przypadku pracownika spędzającego większość dnia pracy przy ekranie komputera, minimalne oświetlenie to 500 lx. Jego bezpośrednie otoczenie może być oświetlone słabiej – wystarczy 300 lx.

Obciążanie wzroku długotrwałą pracą przy komputerze przy kiepskim oświetleniu to nie jedyny problem pracowników biurowych. Łatwo o pogorszenie nastroju, gdy za oknem szaro i ponuro, a nam brakuje odpowiedniej dawki światła. Pamiętajmy, że kondycja psychiczna jest dla naszego zdrowia równie ważna, jak fizyczna.

Inwestowanie w twoich pracowników to jeden z najlepszych sposobów na poprawę sytuacji finansowej twojej firmy. Ważne jest jednak nie tylko rozwijanie ich umiejętności kolejnymi szkoleniami czy docenianie zaangażowania premią. Równie istotne jest dbanie o ich komfort w miejscu pracy i zdrowie. Pamiętaj – twój pracownik jest twoją najlepszą inwestycją! /artykuł zewnętrzny/



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2025 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"