Kino Na Starówce

Kino Helios

Wtorek, 21 stycznia 2025 r.  Imieniny: Agnieszki, Jarosława

II Festiwal Yamaha

11.03.2010
II Festiwal Yamaha

W II Górnośląskim Festiwalu Szkół Muzycznych YAMAHA weźmie udział ponad 90 uczniów z dwunastu Szkół Muzycznych YAMAHA. Impreza odbędzie się w sobotę, 13 marca w Domu Kultury w Wodzisławiu.

Ze względu na specyfikę programową Szkół Muzycznych YAMAHA, przesłuchania podzielone są na kategorie:
- keyboard do lat 12,
- keyboard od lat 12,
- gitara klasyczna,
- wokal do lat 12,
- wokal od lat 12,
- zespoły instrumentalne,
- zespoły wokalno-instrumentalne.

 

Przesłuchania rozpoczną się o 11.00. Będą prowadzone równocześnie w sali widowiskowej i klubowej. W jury zasiądą nauczyciele szkół biorących udział w festiwalu. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na przesłuchania, a szczególnie na koncert laureatów o 18.00, podczas którego będzie można zapoznać się z profilem działalności szkoły.
W koncercie laureatów wystąpią laureaci ubiegłorocznego festiwalu.

 


Festiwale Szkół Muzycznych YAMAHA

 

Firma YAMAHA, która jest największym producentem sprzętu muzycznego na świecie, tworząc i rozwijając nowatorski system kształcenia w Szkołach Muzycznych YAMAHA, odzwierciedla jedno z podstawowych założeń filozofii firmy: celem jest nie tylko produkcja i sprzedaż instrumentów muzycznych, lecz także popularyzacja i wspieranie aktywnego muzykowania we wszystkich warstwach społecznych. Kontynuując tę myśl, Fundacja Muzyczna YAMAHY (działająca od roku 1966), organizuje szereg festiwali i koncertów, na których uczniowie Szkół Muzycznych YAMAHA z całego świata mogą zaprezentować swoje umiejętności. Warto tu wymienić serię koncertów zwaną "Junior Original Concert", czy "Festiwal Electone", konkurs "Band Explosion", festiwal "World Popular Song", czy festiwal "Keys in Concert". Jest to nieoceniony wkład w popularyzację aktywnego muzykowania, co potwierdza również liczba 1 miliona uczniów kształcących się w Szkołach Muzycznych YAMAHA w 44 krajach na świecie. "Junior Original Concert"- to w wolnym przekładzie cykl koncertów, podczas których dzieci do lat 15 prezentują swoje własne kompozycje. Jednocześnie jest to międzynarodowy konkurs kompozytorski dla dzieci, któremu towarzyszy szereg działań mających na celu pobudzanie i rozwijanie twórczości muzycznej u dzieci. Podczas tych koncertów można usłyszeć dzieci, których zdolności kompozytorskie czy też wykonawcze są już bardzo rozwinięte i stoją na niezwykle wysokim poziomie. Jednakże intencją p. Genichi Kawakami, prezesa Fundacji Muzycznej YAMAHY, który w roku 1972 powołał do życia koncerty JOC, było przekonanie, że w rzeczywistości nie ma ludzi niemuzykalnych i że należy rozwijać naturalną radość każdego człowieka ze słuchania czy uprawiania muzyki. Ilość młodych talentów, które zaistniały dzięki JOC potwierdza trafność tego założenia. To stanowi więc o prawdziwym znaczeniu festiwalu JOC, który pełni rolę "muzycznego placu zabaw" dla dzieci z całego świata. Zabawkami są tu instrumenty muzyczne, a najważniejszą sprawą - radość z muzykowania. Koncerty dzieci uczestniczących w festiwalu JOC odbyły się również w warszawskiej Filharmonii Narodowej w roku 1993 i 1996. Obok wspomnianych wyżej festiwali, które organizowane były do tej pory poza granicami naszego kraju, w Polsce organizowane były w poprzednich latach Ogólnopolskie Eliminacje do Europejskiego Festiwalu Szkół Muzycznych YAMAHA - "Keys in Concert".

W ubiegłym roku Szkoła Muzyczna YAMAHA – Jastrzębie Zdrój zorganizowała I Górnośląski Festiwal Szkół Muzycznych YAMAHA. Impreza spotkała się z dobrym przyjęciem, dlatego w tym roku odbędzie się II edycja festiwalu. Tegorocznym organizatorem jest Szkoła Muzyczna YAMAHA – Wodzisław Śląski.

 

Historia, zasady działania, perspektywy dalszego rozwoju

 

Pierwsze kroki związane z otwarciem Szkół Muzycznych YAMAHA w Polsce sięgają roku 1992. Spotkanie informacyjne, dotyczące nowoczesnego systemu edukacji poprzez zabawę, miało miejsce w Warszawie, w siedzibie jednego z dealerów YAMAHY. W spotkaniu, prowadzonym przez pana Shiro Fujitę, uczestniczyli nauczyciele i właściciele placówek, w których nauka gry na elektronicznych instrumentach klawiszowych odbywała się do tej pory tradycyjną metodą lekcji indywidualnych. Wszystkich bardzo zainteresowała nowa, dla wielu kontrowersyjna, metoda grupowego nauczania gry na instrumentach, wzbudzając szereg pytań i wątpliwości. Na kolejnym spotkaniu informacyjnym, które odbyło się latem 1993 zainteresowani nową metodą prowadzenia zajęć mieli okazję poznać przedstawicieli Działu Popularyzacji Muzyki w YAMAHA Europa GmbH w Rellingen: pana prof. Asmusa Hintza i panią Ise Haß. Jednocześnie, przedstawiciel jednej ze Szkół Muzycznych YAMAHY w Hamburgu pan Michael Ränger, zaprezentował fragment lekcji próbnej na keyboardzie, wyjaśniając przy tym pewne elementy metodyczne. Spotkanie to miało charakter decydujący; z obu stron dojrzała decyzja o otwarciu w Polsce pierwszych Szkół Muzycznych opartych o system kształcenia YAMAHA. I tak to się zaczęło...
W styczniu, a potem w maju 1994 r. powstały w Polsce pierwsze dwie Szkoły Muzyczne YAMAHA. . SMY w Jastrzębiu rozpoczęła działalność we wrześniu 1995 – jako jedna z pierwszych w Polsce, w 1997 roku powstała SMY w Sosnowcu, a w 2000 roku w Wodzisławiu oraz Raciborzu. Dały one początek sieci szkół, których obecnie jest 51 i uczy się w nich na różnych programach około 2500 uczniów. Należy tutaj zwrócić uwagę, iż Szkoły Muzyczne YAMAHA działające w Polsce i na terenie innych krajów, związane są umową franchisingową z firmą YAMAHA Europa GmbH z siedzibą w Rellingen koło Hamburga. Cechami typowymi franchisingu są:
- pozwolenie ze strony franchisodawcy na odpłatne używanie jego koncepcji prowadzenia firmy;
- prawna i finansowa samodzielność franchisobiorcy;
- jednolity wygląd zewnętrzny firmy, zgodny z wymogami franchisodawcy;
- oprócz nazwy handlowej i znaku firmowego, istotny jest również jednakowy wystrój wnętrz.
Dzięki tak bliskiej współpracy z YAMAHA Europa GmbH, właściciele naszych placówek w Polsce mają możliwość:
- korzystania z wciąż udoskonalonego, licencyjnego systemu prowadzenia szkoły muzycznej, pod egidą renomowanej firmy;
- korzystania ze stale uaktualnianych podręczników i materiałów pedagogicznych;
- korzystania z fachowej konsultacji i pomocy w zakresie: organizacji, wystroju zewnętrznego i wyposażenia, przeegzaminowania i przeszkolenia nauczycieli zatrudnionych w sieci Szkół Muzycznych YAMAHA, kursów szkoleniowych dla dyrektorów i pracowników SMY;
- sprawdzenia efektów swojej pracy na corocznych festiwalach SMY organizowanych zarówno na gruncie krajowym jak i międzynarodowym;
- wzięcia udziału w kursach przygotowujących do egzaminów specjalistycznych.
Rezonans i odczucia dzieci, młodzieży, ich rodziców jak i dorosłych korzystających z systemu edukacji firmy YAMAHA świadczą, iż metoda ta została zaakceptowana z dużymi szansami na przyszły rozwój, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż tworzy się przyjemny klimat do zabawy i wychowania poprzez muzykę w towarzystwie ambasadora dobrego tonu i taktu - firmę YAMAHA.

info: YAMAHA (pc)



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2025 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"