Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Środa, 13 listopada 2024 r.  Imieniny: Benedykta, Mikołaja, Stanisława

Historia i Kultura Regionu w secesyjnej willi

09.11.2010

Zakończą się problemy ze znalezieniem siedziby dla Działu Historii i Kultury Regionu Muzeum Miejskiego. Obecnie biura i muzealne ekspozycje gościnnie mieszczą się w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury. Za rok Muzeum przeprowadzi się do jednego z najpiękniejszych żorskich zabytków – willi Heringa.

Zbudowana w 1908 roku, najlepiej zachowana w Żorach secesyjna kamienica przy ul. Męczenników Oświęcimskich, jest własnością Podstrefy Jastrzębsko-Żorskiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Strefa w przyszłym roku na własny koszt podejmie się remontu i modernizacji budynku oraz zaadaptuje go na potrzeby Muzeum. Willi Heringa przywrócony zostanie pierwotny wygląd z początku XX wieku. Dział Historii i Kultury Regionu zajmie parter i dobudowaną w podziemiu część. Muzeum przejmie ją w leasing na okres 10 lat. Potem stanie się jej właścicielem. Prawdopodobnie w połowie roku Dział rozpocznie przeprowadzkę, która ze względu na dużą ilość zgromadzonych eksponatów i konieczność ich uporządkowania w nowym miejscu, trochę potrwa. - Prace nad ekspozycjami i zagospodarowaniem pomieszczeń mogą się nawet zakończyć dopiero w styczniu 2012 roku - mówi Tomasz Górecki z Muzeum. Na pierwszym i drugim piętrze kamienicy mieścić się będą siedziby KSSE i Żorskiej Izby Gospodarczej.

W dobudowanym podziemnym segmencie znajdzie się główna część ekspozycyjna Muzeum, nowoczesne sale wystawiennicze i konferencyjne. Wyremontowane pomieszczenia parteru przeznaczone zostaną na biura i magazyny. - Stylowa kamienica, ponieważ sama jest zabytkiem, będzie dobrym miejscem na siedzibę Działu – podkreśla Tomasz Górecki. Prawdopodobnie stałą ekspozycją będzie gabinet secesyjny, w którym zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak wyglądał wystrój domu mieszczańskiego z początku XX wieku. Nie zabraknie też wystawy militariów, ukazanej w perspektywie losów żorzan walczących podczas II wojny światowej na różnych frontach. W jednej z sal będą prezentowane niepokazywane do tej pory zwiedzającym obrazy wybitnych malarzy naszego miasta, m.in. Augusta Bimlera. - Planujemy też w przyszłości otworzyć dział archeologiczny – zapowiada muzealnik.

W okresie międzywojennym budynek funkcjonował jako uzdrowisko. Po wojnie przez długie lata w willi mieszkał burmistrz miasta, Marian Burkot - stąd potoczna nazwa kamienicy, „Burkotówka”. Patrycja Cieślak-Starowicz

 

 

Willa Heringa przed II wojną światową



NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"