Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Niedziela, 22 grudnia 2024 r.  Imieniny: Honoraty, Zenona

Grażyna Wieloch

25.10.2013

Od 29 lat działa na rzecz środowiska osób niesłyszących – najpierw na rzecz wychowanków Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących w Raciborzu, potem na rzecz niesłyszących w Żorach - jako członkini i wieloletni prezes żorskiego Stowarzyszenia "W Świecie Ciszy" dzisiaj "Nowa Szansa".

Zaraz po objęciu prezesury zadbała o nową siedzibę stowarzyszenia, którą po podpisaniu porozumienia ze Zgromadzeniem Sióstr Boromeuszek przeniosła z ulicy Dworcowej na ulicę Rybnicką. Po przeprowadzeniu gruntownego remontu i wyposażeniu udostępnionych stowarzyszeniu przez Siostry Boromeuszki pomieszczeń na pietrze jednego z budynków, udało się tam otworzyć punkt informatyczny (trzy stanowiska komputerowe) z oprogramowaniem przydatnym osobom niesłyszącym i dostępem do internetu w owych czasach nie tak powszechnie dostępnym jak dzisiaj.

Niemal od początku w siedzibie stowarzyszenia dwa razy w tygodniu odbywają się spotkania niesłyszących i słyszących wraz z rodzinami, a także spotkania z udziałem specjalistów, głównie psychologów i lekarzy. W siedzibie "Nowej Szansy" organizowane są również warsztaty wypieków i rękodzielnicze. Wykonane podczas nich prace: upominkowe drobiazgi i biżuteria, przeznaczane są na aukcje, np. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a także takie, z których niewielki dochód pozwala na opłacenie drobnych wydatków związanych ze statutową działalnością stowarzyszenia. Pani Grażyna wraz ze swoimi współpracownikami z zarządu organizuje również turnusy rehabilitacyjne, wycieczki z programem edukacyjnym i pikniki rodzinne z udziałem niepełnosprawnych z różnymi dysfunkcjami i stopniami niepełnosprawności. Każdego roku ekspediuje też członków swojego stowarzyszenia na doroczny zjazd osób niesłyszących na Górze św. Anny i dba o reprezentacje Żor na dedykowanych niesłyszącym zawodach sportowych.

Jest inicjatorką i organizatorką I Festiwalu Integracyjnego "Życie w świecie ciszy" zorganizowanego w tym roku po raz pierwszy. Wcześniej przez siedem lat organizowała festyny integracyjne pod hasłem "Jesteśmy" – dużą plenerową imprezę z udziałem gwiazd estrady. Dwukrotnie organizowała również Otwarte Dni Promocji Zdrowia z udziałem lekarzy wielu specjalności, adresowane do wszystkich mieszkańców Żor. Dzięki tym imprezom, prowadzonym podczas nich loteriom, aukcjom i konkursom udawało się stowarzyszeniu pozyskiwać środki na działalność i związane z nią wydatki.

Od 10 lat organizuje w Żorach kursy języka migowego na wszystkich szczeblach nauczania adresowane przede wszystkim do pracowników instytucji publicznych – urzędów, przychodni zdrowia i ośrodków kultury. Ilość uczestników, którzy dzięki nim posiedli umiejętność komunikowania się z niesłyszącymi liczy się w setkach osób.

Z powodzeniem poszukuje pracodawców skłonnych zatrudnić osoby niesłyszące. Udało jej się znaleźć pracę dla wielu osób niesłyszących w firmach takich jak: Instanta (producent kawy), Keri (firma produkująca rolety) i Kristof (piekarnia). Od lat pośredniczy w załatwianiu wszelkich formalności: w zakładach pracy, na badaniach kwalifikacyjnych w ZUS, podczas wizyt lekarskich, w urzędach, bankach, w nagłych przypadkach.

Przez okres pięciu lat była członkinią Powiatowej Rady na rzecz Osób Niepełnosprawnych. Obecnie jest członkinią Powiatowej Rady ds. Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych.

Dwa lata temu, Stowarzyszenie "W Świecie Ciszy" poszerzyło swoją działalność statutową i zmieniło nazwę na Stowarzyszenie na rzecz Integracji "Nowa Szansa". Stowarzyszenie posiada Status Organizacji Pożytku Publicznego. Przed dokonaniem tej zmiany w obrębie stowarzyszenia "W Świecie Ciszy" działał tzw. klub seniora. Teraz w obrębie stowarzyszenia "Nowa Szansa" działa klub niesłyszących "W Świecie Ciszy". Stowarzyszenie postanowiło bowiem dodatkowo objąć opieką i działać na rzecz osób starszych, zwłaszcza tych o niskich dochodach, chorych i samotnych – zagrożonych wykluczeniem społecznym. Grażyna Wieloch zawodowo zajmuje się organizacją profesjonalnych usług opiekuńczych. Mając pod opieką ponad 100 chorych z terenu gmin: Żory i Orzesze, doskonale orientuje się w sytuacji niezamożnych starszych ludzi, często pozbawionych opieki bliskich. Pracuje też w zarządzie miejskim Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej.

Rok temu Stowarzyszenie "Nowa Szansa" podjęło inicjatywę budowy domu dziennego pobytu dla osób w wieku 65 plus, o niskich dochodach, który stanowiłby dla nich alternatywę wobec zamknięcia w domach, bez możliwości wyjścia ze względu np. na niedowład nóg. Dom taki stanowić będzie również pomoc dla rodzin osób starszych i chorych, które nie mogą zapewnić im właściwej opieki ze względu na obowiązki zawodowe. Dom powstaje w budynku udostępnionym na ten cel przez Siostry Boromeuszki. Wykonano już część niezbędnych prac porządkowych i drobne remonty. Termin otwarcia placówki uzależniony jest od pomocy darczyńców i osób skłonnych pomóc w pracach budowlanych.


ZAGŁOSUJ



© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"