Pod koniec kwietnia rozpoczęły się szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Pierwszą dawkę przyjęło 247 z 270 dziewczynek z rocznika 1996. Do końca czerwca otrzymają drugą dawkę, ostatnia przewidziana jest na początek listopada. Niewykorzystane w maju szczepionki zostaną przeznaczone dla młodszych dziewczynek jeszcze w tym miesiącu.
Przetarg na wykonanie szczepień wygrał NZOZ SZKOL-MED z siedzibą na os. Księcia Władysława. Koszt jednej szczepionki to ponad 1000 zł. Całość zostanie pokryta z budżetu miasta. Programem darmowych szczepień objęte są 13-latki.
Czterowalentna szczepionka zapobiega zarażeniu typom 6, 11, 16 i 18 wirusa HPV, wywołującego stany rakowe. Zapewnia 100-procentową ochronę głównie przed rakiem szyjki macicy, ale także rakiem pochwy, sromu, brodawkom płciowym i stanami przednowotworowymi. Ważne, by zaszczepić się przed rozpoczęciem współżycia. Przypadki zachorowania na raka szyjki macicy zdarzają się nawet u nastolatek, ale na niebezpieczeństwo najbardziej narażone są kobiety w wieku 45-49. Rak szyjki macicy jest drugim najczęściej występującym u kobiet nowotworem. W Polsce wskaźnik umieralności na ten nowotwór jest jednym z najwyższych w Europie. Każdego dnia z powodu choroby umiera pięć Polek.
Przed ruszeniem akcji, w szkołach organizowano spotkania rodziców ze specjalistami, dr Ewą Tomsią i doc. dr hab. Bogdanem Michalskim. Dowiedzieli się o działaniu szczepionki i korzyściach płynących z jej użycia. Mieli możliwość pytać o profilaktykę, diagnostykę, wykrywanie raka i leczenie. Zgody na szczepienie córki nie wyraziło 23 rodziców. Część z nich zadbało o zdrowie dziecka już wcześniej, szczepiąc je na własny koszt. Patrycja Cieślak