Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Niedziela, 22 grudnia 2024 r.  Imieniny: Honoraty, Zenona

Drugi etap programu "Nasza Tożsamość". Najstarsze karty pocztowe

08.12.2017
Drugi etap programu "Nasza Tożsamość". Najstarsze karty pocztowe

Pocztówki miejskie są jedną z grup tematycznych, o które poszerzona zostanie wirtualna wystawa prezentowana na stronie naszatozsamosc.pl. Wśród 130 okazów objętych programem digitalizacji znajduje się około 80 egzemplarzy datowanych na okres przypadający na początek ubiegłego stulecia. Najstarsze z nich zostały nadane do adresatów jeszcze w XIX wieku!

Muzeum Miejskie zaczęło kolekcjonować żorskie pocztówki w grudniu 2001 roku. Wówczas zakupiło w sklepie z Poznania dwie kartki z ok. 1903 r., przedstawiające północną i wschodnią pierzeję żorskiego Rynku. Należą one do jednych z najstarszych okazów w zbiorze. Od tamtej pory sukcesywnie kupowano kolejne egzemplarze, które zasilały kolekcję unikatowych i wartościowych pocztówek. Ze względu na zamieszczone na nich fotografie i informacje, są cennym źródłem historycznym, ukazującym nie tylko zmiany w architekturze miasta na przestrzeni lat, ale i społeczne zwyczaje czy panującą modę. Początkowo rewers kart pocztowych zarezerwowany był wyłącznie na dane adresowe. Tekst można było wypisywać tylko na awersie, w związku z czym fotografie zazwyczaj nie wypełniały całej strony. Wytyczne te zniesiono w pierwszych latach XX wieku, dzięki czemu kartkę można było opatrzeć większą fotografią i dłuższym opisem.

Do najstarszych pocztówek w zbiorach Działu Historii i Kultury Regionu Muzeum Miejskiego należy widokówka z końca XIX wieku, nadana 9 maja 1899 roku do niejakiego Franza Kraka z Berlina (posiadająca archiwalną sygnaturę: MŻo/1480). Czarno-biała karta pocztowa w formacie poziomym przedstawia panoramę Żor. Zabudowa centrum miasta uwieczniona jest z perspektywy otaczających pól od strony południowo-zachodniej. Po lewej stronie widać zarys kościoła katolickiego. Białe pole poniżej zapisane jest korespondencją i dwuwersowym, czerwonym nadrukiem: Gruss aus Sohrau O.S.. W lewym dolnym rogu widnieje czerwony napis: 5315 Verlag von J. Herzig’s Nachf, F. Kubetzki, Sohrau O.S. Podobne panoramy miasta widnieją na dwóch innych kartach z początku XX wieku – wysłanej do Hildesheim 28 listopada 1901 roku (nr archiwizacji: MŻo/1193) oraz nadanej 5 marca 1902 (nr: MŻo/1192).

Ciekawą pod względem graficznym jest pocztówka z ok. 1900 roku o numerze inwentarzowym (MŻo/120). Podkolorowana widokówka wykonana techniką druku przedstawia zabudowania rynku – fragment z perspektywy północno-wschodniego narożnika, z ratuszem po prawej stronie. Na czarnym tle, nad zdjęciem starego miasta, widnieją dwa zwoje papieru. Na jednym z nich siedzi dziewczynka w stroju z epoki. Jest to obraz symboliczny w formie fotomontażu, skomentowany przez stylizowany, rozmieszczony po obu stronach postaci napis: Gruss aus Sohrau O/S. W górnej partii zdjęcia znajduje się napis: Ring mit Rathaus.

Idea stworzenia wirtualnej wystawy "Nasza Tożsamość" oparta została na istniejącej, rzeczywistej ekspozycji stałej, mieszczącej się w budynku Muzeum Miejskiego przy ul. Muzealnej. W skład wystawy wchodzą eksponaty zebrane przez Dział Historii i Kultury Regionu, podzielone na sześć obszarów tematycznych ("Komora", "Kuchnia", "Nasze M-4", "Zwierciadło czasu", "Gabinet burmistrza" i "Szuflandia"), nawiązujących do problematyki tożsamości mieszkańców Górnego Śląska pod względem historycznym, kulturowym i etnicznym. Cała wystawa to ponad dwa i pół tysiąca eksponatów. W pierwszej edycji programu zdigitalizowano ponad 300 z nich, a w jego drugim etapie planuje się stworzyć cyfrowe odbicia kolejnych około 330 muzealiów. Opatrzone odpowiednim opisem merytorycznym, można obejrzeć na stronie internetowej, gdzie udostępnione są w sposób powszechny i nieodpłatny.

Projekt "Nasza Tożsamość" realizowany jest w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura cyfrowa" przez żorską Fundację "Sztuka" we współpracy i partnerstwie Muzeum Miejskiego.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (pc-s)

Więcej na stronie: naszatozsamosc.pl

 

 



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"