Dobiega końca realizacja drugiego etapu programu "Nasza Tożsamość", polegającego na digitalizacji około 330 wartościowych pod względem naukowym eksponatów Działu Historii i Kultury Regionu żorskiego Muzeum Miejskiego, w tym pocztówek, zdjęć, archiwaliów oraz pieniędzy namiastkowych.
Sporą część licznej kolekcji kart pocztowych stanowią egzemplarze z okresu II Wojny Światowej. Przedstawiają one, tak jak większość żorskich widokówek, zabudowania starego miasta, rynek, panoramę miasta i kościół katolicki. Kilka z nich wyróżnia się jednak tematycznie i wizualnie, stanowiąc nie lada gratkę kolekcjonerską.
Na pocztówce z około 1942 roku uwieczniono scenkę z życia codziennego mieszkańców Żor, co jest rzadkim motywem na miejskich pocztówkach sprzed lat. Oprócz architektury starówki z widoczną wieżą kościoła w tle i hotelem po prawej stronie, fotografia przedstawia kilkoro ludzi, w tym biegnące dziewczynki. Na płycie rynku zaparkowanych jest też pięć pojazdów – samochód osobowy, ciężarowy oraz autobusy. Rewers wypisany jest odręczną korespondencją, datowaną na 13.08.1942 r. Autor wiadomości zakończył ją pozdrowieniem "Heil Hitler!". Na pocztówce naklejony został znaczek z wizerunkiem Adolfa Hitlera, ostemplowany pieczątką poczty Sohrau.
Na innej widokówce z tego samego roku, sfotografowana została południowo-zachodnia panorama Żor. W centralnej części karty na pierwszym planie widoczne jest okazałe drzewo, z lewej strony – kościół, z prawej – budynek gimnazjum. Wśród pocztówek z okresu II Wojny Światowej zdecydowanie wyróżnia się też karta, oznaczona w muzealnej archiwizacji numerem MŻo/555. Monochromatyczne zdjęcie w kolorze sepii przedstawia widok na staw Śmieszek. Na pierwszym planie pejzażu widzimy łąkę, w dali – zadrzewiony brzeg zbiornika wodnego. W górnej części obrazka wydrukowano napis: Sohrau, O.-S. Partie am Smieschekteich.
Ostatnią wartą uwagi, nietuzinkową kartą pocztową, ze względu na rzadkie, nietypowe przedstawienie panoramy miasta, jest egzemplarz nr MŻo/556. Żory zostały tu sfotografowane od strony Dolnego Przedmieścia. Na pierwszym planie, nieco z prawej strony, widoczna jest kapliczka, w tle - wieża kościoła katolickiego.
Ideą kontynuacji zeszłorocznego przedsięwzięcia, którego efektem była digitalizacja ponad 300 muzealiów, jest przeniesienie do wirtualnej przestrzeni zbiorów muzealnych, tworzących wystawę stałą pod nazwą "Nasza Tożsamość". Cyfrowe odbicia eksponatów zostały dodatkowo opatrzone merytorycznym komentarzem, co pozwoliło na rozszerzenie rzeczywistej ekspozycji i uzupełnienie jej o treści, których ze względów technicznych nie można przedstawić w realnych warunkach. Wystawa, na bazie której powstał jej wirtualny odpowiednik, składa się z sześciu stref tematycznych, odnoszących się do kwestii tożsamości żorzan jako mieszkańców Górnego Śląska pod względem historycznym, etnicznym i kulturowym: "Komora", "Kuchnia", "Nasze M-4", "Zwierciadło czasu", "Gabinet burmistrza" i "Szuflandia". W tegorocznej edycji projektu to właśnie ta ostatnia sfera rozbudowana została o kolejne eksponaty. Treści zawarte na stronie naszatozsamosc.pl tworzą swoisty leksykon wiedzy na temat tożsamości mieszkańców i są udostępniane w sposób powszechny oraz nieodpłatny. Celem samej wystawy jest przybliżenie kultury i skomplikowanej historii Żor. Nasze miasto, choć małe, skupia w sobie wszystkie problemy współczesnego Śląska. Doświadczyło długiego czasu przebywania poza granicami Królestwa Polskiego, przeżyło Powstania Śląskie, przyłączenie do odrodzonej Polski, zniszczenia II wojny światowej, okres bujnego rozwoju w II połowie XX wieku oraz napływ ludności z Polski. Tożsamość nie jest łatwym pojęciem do pokazania na wystawie. Jej postrzeganie i rozumienie jest indywidualne dla każdego człowieka - to nasze subiektywne pojmowanie świata, zbudowane na bazie własnych przeżyć i doświadczeń, podlegające ciągłym zmianom. Celem wystawy muzealnej jest pomoc w odpowiedzi na pytanie, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.
Akcja realizowana jest w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura cyfrowa" przez żorską Fundację "Sztuka" we współpracy i partnerstwie Muzeum Miejskiego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (pc-s)
Więcej na stronie: naszatozsamosc.pl