Kino Na Starówce

Kino Helios

Wtorek, 21 stycznia 2025 r.  Imieniny: Agnieszki, Jarosława

Dowiedz się wszystkiego o emeryturach. Konsultanci ZUS przyjadą do Żor

03.08.2017

Od października będzie obowiązywał niższy wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. W związku z dużym zainteresowaniem tym tematem w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych powołano specjalnych doradców emerytalnych. Pojawią się oni także w naszym mieście, by podczas dyżuru odpowiedzieć na wszystkie nurtujące mieszkańców pytania.

Mobilny punkt doradcy emerytalnego ZUS będzie działał w naszym mieście 17 sierpnia. Odpowiedzi na pytania dotyczące warunków przyznania emerytury, dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o emeryturę, czy wyliczenia prognozowanego świadczenia, itp. będzie można uzyskać w godzinach od 9:00 – 14:00 w siedzibie Urzędu Miasta Żory przy Rynku 9, w sali konferencyjnej nr 213 na II piętrze. 

Zadaniem doradców emerytalnych jest wyjaśnienie zasad przyznawania emerytury, wytłumaczenia co ma wpływ na jej wysokości, poinformowanie o niezbędnych dokumentach, które należy przedłożyć w ZUS wraz z wnioskiem emerytalnym oraz wyliczenie prognozowanej emerytury, tj. tego na jak wysokie świadczenie może liczyć ubezpieczony, jeśli skorzysta z prawa do wcześniejszej rezygnacji z pracy zawodowej, a jaka będzie wysokość emerytury w przypadku, gdy zaczeka z tym do ukończenia 67 roku życia. Dzięki tym informacjom każdy będzie mógł świadomie zdecydować o momencie przejścia na emeryturę.

Wysokość świadczenia doradca wyliczy za pomocą tzw. kalkulatora emerytalnego. Potrzebny jest do tego nr PESEL osoby ubezpieczonej. Po jego wpisaniu doradca uzyskuje dostęp do danych tej osoby. Gdy określi ona termin planowanego przejścia na emeryturę, to doradca może wyliczyć symulację jej wysokości w kwocie brutto. Co istotne decyzję o przejściu na emeryturę podejmuje sam klient. Warto przy tym pamiętać, że im dłużej pracujemy, tym wyższe będzie świadczenie.

Doradca pomoże również skompletować i wypełnić wniosek o emeryturę.  Na spotkanie warto zabrać ze sobą: dowód osobisty; dokumenty potwierdzające zatrudnienie i ewentualnie wynagrodzenia potrzebne do skompletowania wniosku (np. świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu, książeczki wojskowe, akta urodzenia dzieci); decyzję o kapitale początkowym; informację o stanie konta osoby ubezpieczonej oraz obecny stan środków na rachunku w OFE.

Podczas konsultacji będzie też możliwość założenia bezpłatnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych - PUE ZUS.

info. UM

 



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2025 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"