Tylko do 20 listopada trwa nabór deklaracji do projektu pn. „Mój dom – moja energia. Prosumenci w Żorach – dofinansowanie na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii II edycja”. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące programu prosument:
1. Jaka jest wysokość dotacji do mikroinstalacji?
Dla instalacji do produkcji ciepła tj.: źródła ciepła opalane biomasą, pompy ciepła oraz kolektory słoneczne dotacja wynosi 20 %. Dla instalacji do produkcji energii eklektycznej tj.: systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe oraz układy mikrokogeneracyjne dotacja wynosi 40 %
2. Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą w budynku może skorzystać z programu?
Tak, jeżeli budynek jest przeznaczony i wykorzystywany na cele mieszkaniowe co najmniej w połowie powierzchni całkowitej obiektu.
3. Czy właściciel budynku może sam wybrać wykonawcę instalacji?
Nie, Urząd Miasta jest odpowiedzialny za przeprowadzenie procedury przetargowej, opracowanie dokumentacji projektowej i wybór wykonawców.
4. Jak wygląda sprzedaż niewykorzystanej energii elektrycznej do sieci?
Z dniem 1 stycznia 2016 r. osoby produkujące energię w mikroinstalacjach mogą ją sprzedać po cenie równej 100% średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej w poprzednim kwartale oraz będą mogły skorzystać z tzw. net-meteringu – rozliczanie różnic energii z operatorem w okresach półrocznych.
Przykład:
Budynek posiada instalację, która produkuje około 6000 kWh energii rocznie. W tym samym roku skonsumowano 6500 kWh. Przy zasadzie licznika energii netto (net-meteringu) do zakładu energetycznego należy zapłacić jedynie za 500 kWhW.
5. Czy można wykonać instalację przewyższająca zapotrzebowanie na energię elektryczną obiektu?
Tak, Inwestor musi jednak się zastanowić, czy montaż instalacji przewyższającej jego zapotrzebowanie na energię elektryczną jest opłacalny. Nadwyżki energii wyprodukowanej w dofinansowanej instalacji będzie można sprzedawać w 2015 r. po cenie ok. 16-17 gr/kWh (80% hurtowej ceny rynkowej), a od 2016 r. po cenie ok. 22 gr/kWh (100 % hurtowej ceny rynkowej). Zastosowanie przewymiarowanej instalacji może nie zapewnić opłacalności w akceptowalnym okresie eksploatacji.
6. Czy w ramach programu można otrzymać dotację bez pożyczki?
Nie, dofinansowanie jest udzielane w formie pożyczki wraz z dotacją.
7. Jaki jest czas spłaty pożyczki?
Pożyczkę trzeba będzie spłacać w ratach kwartalnych przez okres 5 lat.
8. Czy w czasie trwania projektu trzeba będzie ponosić jakieś dodatkowe koszty?
Uczestnik Projektu będzie musiał obowiązkowo ubezpieczyć powstałą instalację indywidualnie lub poprzez Gminę. Koszty związane z przeglądami zostaną wliczone w cenę instalacji.
Przypomnijmy, że dofinansowanie przedsięwzięć w ramach projektu pn. „Mój dom – moja energia. Prosumenci w Żorach – dofinansowanie na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii II edycja” obejmie instalacje do produkcji energii elektrycznej lub ciepła wykorzystujące:
- źródła ciepła opalane biomasą, pompy ciepła oraz kolektory słoneczne,
- systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe, oraz układy mikrokogeneracyjne.
Nabór deklaracji trwa do 20 listopada 2015 r.
Szczegółowe informacje udziela Główny Specjalista Zarządzania Energią - Monika Niemczyk tel. 32 43 48 152, pok. 302 Rynek 9.
Deklaracje można również pobrać przy Informacji w budynkach Urzędu Miasta przy Al. Wojska Polskiego 25 oraz Rynek 9.
Wymagania techniczne:
- ŹRÓDŁA CIEPŁA OPALANE BIOMASĄ
info. UM