Dlaczego rezygnujemy ze słuchania radia z tradycyjnych odbiorników? Odpowiedzi jest wiele: większa dostępnością sieci radiowych, brak problemów z zasięgiem, a przede wszystkim wygoda – z komputera większość z nas korzysta niemal ciągle. Nietrudno jednak wyobrazić sobie momenty, w których wolelibyśmy mieć dostęp do ulubionych stacji radiowych, ale pozostawać poza zasięgiem internetu.
Dlatego na działkach rekreacyjnych, w garażach czy podczas letniego wypoczynku w naszym wyposażeniu warto znaleźć miejsce dla klasycznych i cyfrowych odtwarzaczy radiowych.
Radioodtwarzacze w ofercie Neo24: https://www.neo24.pl/rtv/hifi/radioodtwarzacze.html
Jak działa radioodtwarzacz analogowy?
Radioodtwarzacz to niewielki sprzęt przeznaczony do odtwarzania audio, poza możliwością odbioru stacji radiowych najczęściej wyposażony również w odtwarza płyt CD oraz kaset radiomagnetofonowych. Wybierając radioodtwarzacz zwróćmy uwagę na dostępne w nim rozszerzenia audio, to pomoże nam określić, jak różnorodny wybór nośników będziemy mogli na nim używać. Do wyboru są rozszerzania WMA, gwarantujące dźwięk w wysokiej jakości, oraz nieco gorszy jakościowo, ale zajmujący mniej miejsca format MP3. Warto przyjrzeć się również wejściom dostępnym w urządzeniu, ponieważ niektóre modele umożliwiają podłączenie pendrive’a lub innego nośnika poprzez slot USB. Klasyczny radioodtwarzacz do odbierania sygnału radiowego wykorzystuje sygnał z naziemnych stacji, przez co w razie pogorszenia pogody czy zwiększenia odległości od nadajnika możemy na krótki moment stracić sygnał.
Radio DAB – co to jest?
W odróżnieniu od radia analogowego, radio DAB (Digital Broadcastin Plus) do odtwarzania radia wykorzystuje sygnał cyfrowy. Dzięki temu mamy możliwość odbioru sygnału bez zakłóceń wywołanych zaburzeniami fal radiowych. Cyfrowa przesyłka danych wykorzystać można również do transferu plików: obrazów, opisów czy informacji o ruchu drogowym. Dlatego też radia w technologii DAB wykorzystywane są w nawigacjach samochodowych. Niemniej, to samo rozwiązanie techniczne używane jest również w domowych radioodbiornikach.
Zobacz ofertę cyfrowych odtwarzaczy radiowych: https://www.neo24.pl/rtv/hifi/radiadab.html
Ważne opcje dodatkowe
Wybierając najlepszy radioodtwarzacz, weź pod uwagę również to, w jaki sposób jego wyposażenie zostało wzbogacone przez producenta. Dzięki funkcjom dodatkowym masz możliwości lepszego dopasowania działania urządzenia do Twoich potrzeb. Co można znaleźć w odtwarzaczach radiowych?
System podbicia basów docenią zwolennicy większej głębi dźwięku
Profesjonalny korektor dźwięku umożliwia regulację tonów niskich i wysokich, dzięki czemu muzyka będzie brzmieć lepiej.
Głośniki dwudrożne przenoszą dwa różne zakresy dźwięku, dzięki czemu zyskuje on jakość i głębię.
RMS, którego zadaniem jest określenie mocy, z jaką emitowany będzie czysty dźwięk przez dłuższy czas, bez zniekształceń. Im wyższy wskaźnik RMS, tym lepszej jakości dźwięku można się spodziewać.
Info. SiL