Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Środa, 13 listopada 2024 r.  Imieniny: Benedykta, Mikołaja, Stanisława

Czad - nie zobaczysz... nie poczujesz

29.11.2011
Czad - nie zobaczysz... nie poczujesz

O tym, że czad jest „cichym zabójcą”, wie prawie każdy. Mimo to, co rusz słychać o kolejnych ofiarach zatrucia tlenkiem węgla. Na czwartkowym spotkaniu w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Państwowej, przypomniano przepisy dotyczące warunków technicznych użytkowania urządzeń w budynkach mieszkalnych.

Jak co roku Komenda Główna PSP zorganizowała kampanię o charakterze informacyjno-prewencyjnym w zakresie bezpieczeństwa pożarowego budynków i eksploatowanych urządzeń, instalacji grzewczych elektrycznych, gazowych i na paliwo stałe. Również żorska straż czynnie włączyła się w tę akcję.
Młodszy brygadier Grzegorz Fischer, Komendant Miejski PSP, 24 listopada zaprosił przedstawicieli Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, kominiarzy, zarządców budynków, prezesów spółdzielni mieszkaniowych oraz lokalne media na spotkanie, podczas którego żorscy strażacy przedstawili prezentację multimedialną związaną z czadem oraz omówili zasady właściwego użytkowania instalacji. Młodszy kapitan Krzysztof Kuś przypomniał czym jest czad i jakie są najczęstsze przyczyny zatruć tym gazem. Należy pamiętać, że tlenek węgla jest produktem niecałkowitego spalania. Nie widać go, nie czuć, dlatego nazywany jest „cichym zabójcą”. Tylko w Żorach od początku roku zanotowano 11 przypadków podtruć czadem oraz 1 wypadek śmiertelny. W wielu przypadkach winę ponoszą sami mieszkańcy. Pozaklejane kratki wentylacyjne w łazienkach, brak kratek wentylacyjnych w drzwiach do łazienek, zbyt szczelne okna, samowolne przeróbki instalacyjne, dogrzewanie mieszkania piekarnikami (co powoduje spalanie tlenu w pomieszczeniu), brak lub zbyt rzadkie wietrzenie mieszkań to główne przyczyny zatruć. Strażacy, prowadząc akcję ratowniczą, w której występuje podejrzenie zatrucia tlenkiem węgla, zawsze powiadamiają policję, która podejmuje czynności, mające określić przyczynę zdarzenia.

Komendant przedstawił najważniejsze wymagania techniczne związane z instalowaniem urządzeń grzewczych na paliwo gazowe oraz sposoby bezpiecznej eksploatacji, wynikające z obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych (ustawa z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane oraz rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie). Z kolei starszy specjalista ds. kontrolno-rozpoznawczych, starszy kapitan Mirosław Wieczorek, omówił przepisy prawne. Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA zarządcy budynków zobowiązani są do przeprowadzania kontroli instalacji i urządzeń gazowych, przewodów i kanałów wentylacyjnych, a także innych instalacji i urządzeń, a lokatorzy mają obowiązek udostępnić lokal w tym celu. Uprawnione firmy przeprowadzające kontrole na zlecenie administratora budynku (w tym kominiarze), powinny wykonać ją bardzo rzetelnie, ponieważ od sumienności i dokładności takiej kontroli może zależeć czyjeś życie. Strażacy podczas kontroli sprawdzają przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, powiadamiane są odpowiednie instytucje, np. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, Wydział Inżynierii Środowiska, Sanepid, które są merytorycznie odpowiedzialne za nadzór w poszczególnych obszarach zagrożeń.

Komendant podkreślił, że żorscy strażacy zawsze bardzo chętnie angażują się w akcje edukacyjno-prewencyjne, które mają na celu podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców miasta. Prezes jednej ze spółdzielni mieszkaniowej wyszła z propozycją, by wydać ulotki dla mieszkańców na koszt spółdzielni, pod patronatem Straży Pożarnej, która będzie przekonywać mieszkańców do stosowania zasad bezpieczeństwa.
Staraniem Komendy Miejskiej PSP, Żorskiego Stowarzyszenia Edukacyjno-Kulturalnego i dzięki prywatnym sponsorom, Młodsza kapitan Aldona Dobrzyńska i Krzysztof Słowik opracowali 13-stronicowy kalendarz strażacki na 2012 rok. Kalendarz w każdym miesiącu obrazuje i opisuje zagrożenie, mogące pojawić się w danym okresie i właśnie listopad 2012 poświęcony jest tematyce związanej z tlenkiem węgla. Kalendarz skierowany jest do mieszkańców i żorskich instytucji, a głównym zamierzeniem autorów było uświadomienie o niebezpieczeństwach i sposobach ich uniknięcia.
Pamiętajmy: „CZAD - Nie zobaczysz… nie poczujesz… niewielka dawka może zabić… Poproś kominiarza lub administratora o sprawdzenie skuteczności wentylacji! Pomyśl o zakupieniu czujnika wykrywającego tlenek węgla! Za wydane kilkadziesiąt złotych można znacząco podnieść własne bezpieczeństwo.
Nie narażaj siebie i swoich bliskich na wielkie niebezpieczeństwo, które niesie tlenek węgla!
Info: Krzysztof Słowik (KM PSP Żory)


Komentarze:
~mieszkanka (2011-11-30 16:49:11)

mamy XXI wiek, dotacje unijne i inne duperele dlaczego nasze spółdzielnie nie zrobią nam centralnego???w innych miastach to działa i nie ma problemu z czadem...kurde no dopłace do czynszu te kilka dych - byle czuć się bezpiecznie!

~mieszkaniec (2012-01-06 15:23:40)

cóż, najlepiej obwinić za każdym razem mieszkańców. Mimo ustawienia okien na mikrowentylację, przy wyłączonym piecyku w łazience dwa razy włączył się czujnik czadu. Czyli nie było winy użytkownika. Gdy brakło argumentów komisji ze spółdzielni sprawdzającej szczelność obwiniono .... pogodę. Nikt nie chce się zainteresować tym problemem. Nie wiem jak sprawdzana jest wentylacja, jedno wiem na pewno przepisy nie są przestrzegane odnośnie wentylatorów w łazienkach, nieprawidłowo podłączone okapy kuchenne. niby nikt tego wg kominiarzy nie ma lub każą demontować. A jednak tragedie się zdarzają.


Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"