Rozpoczęta w kwietniu termomodernizacja Szpitala Miejskiego potrwa jeszcze do końca września. Znaczna część prac została już wykonana. Remont pozwoli na znaczne ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza.
Kompleksowa modernizacja gospodarki cieplnej szpitala obejmuje demontaż okładziny cementowo-azbestowej i położenie nowej elewacji, docieplenie ścian zewnętrznych i stropodachu oraz częściową wymianę stolarki okiennej i drzwi zewnętrznych. W zakresie prac znajduje się także montaż instalacji odgromowej, likwidacja dotychczasowej kotłowni koksowej i zamontowanie kotłowni kondensacyjnej oraz instalacja kolektorów słonecznych i kompaktowego węzła cieplnego. Dzięki realizacji projektu, zmniejszy się emisja SO2, NO, CO2 i pyłów do atmosfery. Zwiększy się ponadto komfort cieplny pacjentów, a szpital ograniczy wydatki związane z ogrzewaniem budynku.
Całkowity koszt projektu to niemal 5 mln zł, z czego 85 procent pokryte zostaną ze środków unijnych. Pozostałe 15 procent kwoty będzie pochodzić w około 1/5 ze środków własnych szpitala, reszta - z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w postaci dotacji i pożyczki, opiewających na łączną kwotę 440 tys. zł. - Pożyczkę, która udzielona została nam na 15 lat, zaczniemy spłacać od września przyszłego roku – mówi Katarzyna Siemieniec, prezes zarządu MZOZ. Po zwróceniu 50 procent pożyczki, szpital będzie mógł ubiegać się o jej częściowe umorzenie. pc-s
Lepiej zejść na ulicy niż tam. Ten szpital kuleje jak jego lekarze[dosłownie].