Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Środa, 13 listopada 2024 r.  Imieniny: Benedykta, Mikołaja, Stanisława

Ciekawie i smacznie

16.10.2012
Ciekawie i smacznie

Świat w zasięgu ręki. Festiwal "Opinie" - dla kobiet i mężczyzn, podróżników i smakoszy. Następny - być może w przyszłym roku.

Pierwszy dzień festiwalu upłynął pod znakiem warsztatów plastycznych dla dzieci i młodzieży odbywających się w Otwartej Pracowni Plastycznej Domu Kultury w Żorach. Maski Świata tworzyły klasy podstawowe i gimnazjalne. Anna Bodzek-Sikora przygotowała niepowtarzalne materiały plastyczne, na podstawie których uczestnicy tworzyli plastyczne przedstawienia masek. Aby jednak móc Maskę Świata stworzyć potrzebna jest wiedza i inspiracja, której na pewno nie brakowało na specjalistycznych wykładach.

Beata Golińska, archeolożka, doktorantka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wprowadziła swoich słuchaczy w prawdziwy i wyjątkowy świat  indiańskich masek i pióropuszy z Amazonii. Warsztaty międzykulturowe w Zespole Szkół Nr 1 poprowadziła Anita Czerner-Lebedew, pracownik Muzeum Miejskiego, prezes Stowarzyszenia MALOKA. Wieczór zarezerwowany był dla kobiet, bo o kobiecie była mowa, a dokładniej o kobiecie w podróży. Nie zabrakło jednak męskiego towarzystwa, a same opowieści, rady i wskazówki przydatne mogą okazać się nie tylko kobietom, ale wszystkim którzy chcą podróżować.

Drugi dzień to kolejna odsłona Świata Masek. Warsztaty o Gwatemali poprowadziła ponownie archeolożka Beata Golińska, uczestniczka badań archeologicznych prowadzonych w Nakum (Gwatemala). Następnie Kornelia Machura z Anitą Czerner-Lebedew przybliżyły uczestnikom Papuę i Kolumbię. A wszystko to odbywało pod czujnym okiem nauczyciela plastyki. Ponadto w Zespole Szkół Nr 2 odbyły się warsztaty pt."Uwolnij siebie, przełam bariery. Stereotypy kontra przyjaźń" poprowadzone przez Kingę Zglinicką i Barbarę Banię. Tego typu warsztaty są niezwykle istotne, ponieważ nikt nie jest wolny od stereotypów, ale dzięki odpowiedniej wiedzy możemy nauczyć się przełamywać stereotypowe postrzeganie rzeczywistości i podejść otwarcie do odmienności z jaką się spotykamy. W jaki sposób? O tym przekonała się młodzież, uczestnicząca w warsztatach. 

Wieczór na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestniczek. Magdalena Cięlenga-Wiaterek wspólnie z etnolożką Dominiką Nowak i Beatą Golińską zaprosiły wszystkich do aromatycznej kuchni meksykańskiej i gwatemalskiej. Dominika i Beata, które miały okazję skosztować smaków meksykańskich i gwatemalskich, podzieliły się z wszystkimi swoimi wrażeniami na temat kuchni, które królowały na stole festiwalowym. Ponadto uczestniczki poznawały tajniki robienia tortillas de maiz, guacamole i frijoles, podane z salsa de tomates (czyli tortilla z pastą z avokado, pastą z fasoli z sosem pomidorowym z kolendrą). Na koniec rozgrzewająca nuta ukryta w napoju z hibiskusa, limonek z dodatkiem kardamonu i brązowego cukru. Poza tym Dominika i Beata przyprawiły wspólne gotowanie w odpowiednie komentarze, dzięki czemu każda z pań dowiedziała się, że aromatyczny napój z nutą hibiskusa i limonki przygotowuje się w Meksyku z okazji Dnia Wszystkich Świętych.  To była prawdziwa uczta przy wspólnym stole!

W trzecim, ostatnim dniu warsztatów uczestnicy mieli okazję podróżować do Indii, gdzie zabrała wszystkich między innymi antropolożka Dominika Nowak i Anita Czerner-Lebedew. W tym samym czasie najmłodsza grupa małych podróżników wybrała się do dżungli z Tomaszem Jędrysem, który wyjaśnił wszystkim co należy z sobą mieć, o czym nie wolno zapomnieć i jak powinniśmy się zachowywać, gdy wyruszamy do tropikalnego lasu. W klasie dziennikarskiej w  Zespole Szkół Nr 1. Natalia Maksymowicz, wykładowczyni antropologii na Uniwersytecie w Szczecinie poprowadziła warsztaty z antropologii audiowizualnej "Antropologiczny obraz świata - Żory".  Wieczorem natomiast odbyły się zajęcia prowadzone przez Dominika Baca. Tym razem skierowane do rodziców, którzy nie chcą rezygnować z dalekich podróży ze swoimi dziećmi.

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, a uczestnicy przy dobrej zabawie zyskali nową i niezwykle przydatną wiedzę. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Międzykulturowe MALOKA,  we współpracy z Gminą Miejską Żory, Miejskim Ośrodkiem Kultury oraz Muzeum Miejskim w Żorach. Info. i zdj. Org.


         

                                                                                                                                                                                        

 



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"