Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Środa, 13 listopada 2024 r.  Imieniny: Benedykta, Mikołaja, Stanisława

Bezrobotni w kryzysie?

18.03.2009
Bezrobocie w naszym mieście wzrasta. W styczniu ubiegłego roku zarejestrowanych było ok.370 osób, rok później natomiast liczba ta wzrosła do 470.

Od stycznia br. Powiatowy Urząd Pracy odwiedza coraz więcej żorzan pracujących do tej pory za granicą. Jak się dowiadujemy, jesto ok. 20 osób miesięcznie – głównie przebywających w ostatnich miesiącach czy latach w Anglii, Irlandii i Norwegii.
 
Dzielą się oni zasadniczo na trzy grupy. Ci, którzy pracowali na obczyźnie nielegalnie - a więc nie posiadają odpowiednich zaświadczeń i dokumentów, przychodzą do PUP-u po poradę, co mogą robić dalej.
 
Z kolei osoby zarejestrowane w urzędach pracy za granicą i pobierające tam zasiłek, korzystają najczęściej z tzw. transferu zasiłku. Polega on na tym, że przez okres 3 miesięcy otrzymuje się w kraju zasiłek wysokości tego, który przysługiwał nam we wcześniejszym miejscu pobytu. Jest to z reguły kwota rzędu 3 tys. zł. W Żorach do tego rodzaju zasiłku pretenduje ok. 3 – 5 osób miesięcznie.
 
Sporo osób wyraża chęć powrotu do Polski na stałe i otwarcia własnej działalności. Zwracają się one do PUP-u, głównie w sprawie przyznania dotacji. Najważniejsze, to mieć dobry pomysł na biznes. Może salon SPA albo przytulna kawiarenka? Często pomysły te są „importowane” właśnie zza granicy. Osoby próbujące swych sił w prowadzeniu własnej działalności mogą liczyć również na tzw. dwuletni „okres ochronny”, w którym ZUS pobiera od nich obniżone stawki składek.
 
A z jakimi problemami borykają się osoby, które już straciły bądź w najbliższym czasie stracą pracę w kraju? W ostanich dniach naszą redakcję odwiedziła pewna kobieta, obawiająca się, że dostanie wypowiedzenie z pracy, które nie pozwoli jej na otrzymywanie zasiłku dla bezrobotnych przez okres pierwszych 3 miesięcy. Zapytaliśmy więc dyrektor żorskiego PUP-u, Irenę Ficek, jak wygląda sprawa wypowiedzeń.Rzeczywiście, w pewnych przypadkach, tj. rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron bądź przy wypowiedzeniu takiej umowy przez samego pracownika, zasiłek można otrzymać dopiero po upływie 3 miesięcy. Wtedy będzie on przyznany jednak tylko na 3 miesiące, nie na 6 – jak przy normalnym zasiłku – mówi pani Irena. Dodaje, że jeśli rozwiązanie umowy nastąpiłoby z powodu ciężkiego naruszenia przepisów przez pracownika, to zasiłek należy się mu dopiero po upływie 6 miesięcy.
 
Jeśli chodzi o pracodawców, okazuje się, że w ostatnim czasie niezbyt chętnie wystawiają oni swoje oferty w urzędzie. Być może wynika to z obawy i chęci asekuracji przed tym, co może przynieść kryzys. Pozostaje mieć nadzieję, że wraz z nadejściem wiosny ofert będzie przybywać – szczególnie tych związanych z pracą w budownictwie. Ola Kowol


Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"