Przypominamy, że od poniedziałku, panie w wieku 50-69 lat będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych. Badania, które potrwają do 11 lipca, odbywać się będą w specjalnym mammobusie gliwickiego Centrum Onkologii, który stacjonować będzie na Rynku, pod Urzędem Miasta.
Z bezpłatnej profilaktyki mogą skorzystać osoby, które w ciągu ostatnich lat nie miały wykonywanego darmowego mammo-badania. U kobiet z wysokim ryzykiem występowania raka piersi (rak sutka u matki, siostry lub córki; obecność mutacji genu BRCA1 lub BRCA2) bezpłatne badanie może być powtarzane co roku. Z udziału w programie wykluczone są pacjentki leczone z powodu rozpoznanego raka piersi. 4 i 5 lipca mammografia wykonywana będzie w godzinach 9.00-16.00, 6 i 7 lipca – od 10.00 do 17.00, 8 lipca – od 9.00 do 14.00 i 11 lipca – od 9.00 do 16.00. Można dokonać wcześniejszej rezerwacji pod nr tel.: (32) 278 91 38 (wymagany numer PESEL). Na badanie należy zabrać takie dokumenty, jak: karta chipowa lub dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne, dowód tożsamości z numerem PESEL i jeśli to możliwe - zdjęcie z poprzedniej mammografii. Panie, które nie kwalifikują się na bezpłatną profilaktykę, mogą przebadać się w mammobusie za opłatą 90 zł. W takim przypadku niezbędne jest skierowanie na badanie i zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań.
Grupa wiekowa od 50 do 69 lat jest najbardziej narażona na zachorowanie na raka piersi. Mimo, iż badania są bezpłatne, wciąż korzysta z nich niewielka liczba kobiet. W Żorach na nieodpłatną mammografię kwalifikuje się ponad 9 tysięcy kobiet, z czego jedynie 40 procent skorzystało do tej pory z takiej możliwości. Nieuzasadniony lęk przed badaniem i jego wynikiem, wstyd, brak czasu, czy przekonanie, że „mnie to nie dotyczy”, odbierają kobietom możliwość wykrycia wczesnych zmian, a tym samym możliwość całkowitego wyleczenia.
Aby zachęcić i jednocześnie ułatwić kobietom dostęp do pracowni mammograficznej gliwickie Centrum Onkologii zakupiło nowoczesny mammobus. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest skorzystanie z mammografii blisko miejsca zamieszkania oraz bez wcześniejszych zapisów i oczekiwania w kolejkach. Cyfrowy aparat mammograficzny znajdujący się w mammobusie pozwala na ocenę obrazu gruczołu piersiowego nie na kliszy, lecz na monitorze wysokiej rozdzielczości, co daje możliwość jego powiększania oraz wpływa na precyzyjny opis badania. Ponadto, specjalne oprogramowanie pozwala dokładnie ocenić drobne szczegóły, a cyfrowo archiwizowany obraz daje możliwość porównywania wyniku z późniejszymi badaniami. Jest to niezwykle ważne w diagnozowaniu chorób piersi. info: CO Gliwice (red. pc-s)
ciekawe dlaczego młode kobiety muszą płacić za te badania przecież im ludzie są młodsi tym większą pomoc mogą uzyskać a nie płacić około 160 zł nie każdą kobietę na to stać ale polityka beznadzieja polskiego NFZ-tu za chwilę to nasze młode pokolenie będzie szybciej umierać bo tylko emerytki maja prowo na bezpłatne badania
Jest Pani bardzo nietaktowana będzie pani też emerytką.Oczywiście słuszny żal ,ale proszę na nas nie wylewać pomyj .Czy to jest wina Pań które mają wiecej lat, że takie idiotyczne przepisy ma NFZ.