Kino Na Starówce

Kino Helios

Wtorek, 21 stycznia 2025 r.  Imieniny: Agnieszki, Jarosława

Aplikuj.pl: Odpowiadamy na ofertę pracy

O pracę jest coraz łatwiej, przynajmniej tak twierdzą fachowcy z branży, określając nasz rynek pracy „rynkiem pracownika”. Może i tak jest, ale szukając wartościowego zajęcia powinniśmy przestrzegać pewnych reguł, które ułatwią nam pierwszy kontakt z potencjalnym pracodawcą.

Mnóstwo ofert pracy łatwo znajdziemy w internecie. To duże ułatwienie i zarazem utrudnienie – stron publikujących oferty pracy jest sporo i często są one nieaktualne. Aby nie tracić czasu, powinniśmy skupić się na portalach wartościowych, które oprócz aktualnych ofert, zawierając o wiele więcej, np. opisują pracodawców, publikują teksty poradnikowe jak zdobyć pracę, jak przygotować się na spotkanie, itp. Jednym z takich portali jest na pewno www.aplikuj.pl – warto właśnie od niego zacząć nasze poszukiwania.

O ile w przypadku szukania ofert pracy internet jest dla nas ogromnym ułatwieniem, o tyle wysyłając odpowiedzi na ogłoszenia powinniśmy wzmóc uwagę. Ktoś zapyta: co trudnego jest w wysłaniu e-maila? Wydaje się, że nic. Jednak tak naprawdę ta łatwość może spowodować, że nasz e-mail będzie zły, niestaranny i nieodpowiednio przygotowany zarówno w treści, jak i w formie.

Jak zatem powinna wyglądać poprawna aplikacja?

1. Przede wszystkim powinna odpowiadać wprost na ogłoszenie ewentualnego pracodawcy. Dlatego powinniśmy dokładnie i ze zrozumieniem przeczytać ofertę pracy. Dopiero wtedy, gdy jesteśmy pewni, że dokładnie wiemy jakie oczekiwania ma potencjalny pracodawca, przygotujmy odpowiedź – list motywacyjny, CV (curriculum vitae, czyli życiorys zawodowy) lub krótką notkę w e-mailu – oczywiście w zależności od tego, czego potencjalny pracodawca wymaga. Warto skorzystać z mechanizmów ułatwiających wysyłanie aplikacji wbudowanych w stronę www z ofertami pracy – o ile takie oczywiście są. Jak działają takie takie mechanizmy sprawdzimy chociażby na opisywanym wcześniej portalu www.aplikuj.pl.

2. W naszej aplikacji piszemy tylko prawdę – to podstawowa zasada. Jeżeli potencjalny pracodawca wymaga czegoś, w czym niestety nie jesteśmy specjalistami, napiszmy, że z chęcią i z łatwością się tego nauczymy. Podajmy przykład naszych zdolności do szybkiego uczenia się. Może to być na przykład nowe hobby, o ile ma związek z przyszłą pracą, czy wygrana w konkursie.

3. Jeżeli do ewentualnego pracodawcy wysyłamy CV w formie załącznika, to napiszmy o tym w treści e-maila. Zaczynamy od „Dzień dobry”, kończymy na grzecznościowej formule „Z poważaniem”. Napiszmy na przykład, że nasze CV wysyłamy w załączniku w formacie pdf i liczymy na to, że spełni ono jego oczekiwania.

4. Pamiętajmy o odpowiednim podpisaniu pliku załącznika! Nie powinniśmy wysyłać plików nazwanych na przykład „moje CV v0.1”. Lepiej wygląda podpis: „CV imię nazwisko”.

5. Załączniki powinny dać się otworzyć na każdym komputerze, nawet na starym PC z Windows XP w dziale kadr. Stosujmy zatem pliki w formacie .pdf (bez zabezpieczeń), ewentualnie obrazki .jpg – ale to w ostateczności. Raczej powinniśmy unikać plików z programów Microsoft Office, Open Office, prezentacji Power Point czy Keynote. Starsze systemy mogą ich nie otworzyć lub co gorsze otworzyć z błędami.

Czasami w treści ogłoszenia o pracę wyraźnie jest zaznaczone, że oczekuje się od nas pliku z konkretnej aplikacji. Wtedy zapisujemy naszą pracę w tym właśnie programie. Jednak wiele edytorów tekstu pozwala zapisać naszą pracę w wersji kompatybilnej ze starszymi wersjami programu – skorzystajmy z tej możliwości.

Sprawdźmy ten plik po zapisaniu – otwórzmy go jeszcze raz i zobaczmy czy nic się „nie posypało”, czyli na przykład literki mają znaki diakrytyczne: ą, ę, ś, ć, itd., czy fotografie dobrze wyglądają, czy krój pisma jest odpowiedni.

6. Wysyłając załączniki z CV lub portfolio, postarajmy się, aby nie zajmowały zbyt dużo miejsca na dysku. Wprawdzie obecnie prawie wszyscy posiadamy dostęp do szerokopasmowego internetu, ale dobry obyczaj wymaga, aby wielkość załączników nie przekraczała kilku megabajtów. Jeżeli jednak pracodawca wymaga kompletnego (i dużego) portfolio, można skorzystać z usług tzw chmur w internecie – na przykład WeTransfer, dysk Google czy innych. A najlepiej wysłać w mailu link do naszej strony internetowej, o ile oczywiście ją posiadamy.

7. Załączmy do CV nasze aktualne zdjęcie. Wprawdzie aktualne przepisy kodeksu pracy tego nie wymagają, ale warto. Postarajmy się, aby zdjęcie było adekwatne do rodzaju pracy, o jaką się staramy. Warto je zrobić u profesjonalnego fotografa, pamiętając oczywiście o odpowiednim stroju.

8. E-mail z aplikacją wyślijmy z jakiegoś „poważnego” adresu. Jeżeli takiego nie mamy, lepiej załóżmy, na przykład taki wg wzoru: imię.nazwisko@gmail.com.

9. Jeżeli zostaniemy zaproszeni na spotkanie, koniecznie odpiszmy, potwierdźmy naszą obecność. Rzeczą oczywistą jest, że powinniśmy się na nim pojawić.

10. Przygotujmy się starannie do rozmowy. Dowiedzmy się czegoś o firmie, do której zostaliśmy zaproszeni. Na przykład na portalu www.aplikuj.pl znajduje się rubryka „Polecani pracodawcy”, są tam konkretne informacje o pracodawcach – skorzystajmy z nich. Warto też poszukać dodatkowych wiadomości o firmie, jej sukcesach, planach rozwojowych czy aktualnych projektach. Zapoznajmy się koniecznie ze stroną internetową potencjalnego pracodawcy.

11. Dobrze jest również przygotować się do ewentualnych, rzeczowych negocjacji na temat wynagrodzenia. Zorientujmy się w temacie średniego wynagrodzenia na danym stanowisku. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy będzie nam odpowiadać ewentualna praca na zmiany, po godzinach, czy wchodzi w grę przeprowadzka do innego miasta, itp.

12. Na koniec najważniejsze. Pokażmy, że zależy nam na zdobyciu tego konkretnego stanowiska i... uśmiechajmy się, może właśnie trafiliśmy na pracę naszych marzeń!

Info. apl.



Aby dodać komentarz musisz się zalogować!

Nie masz konta? - zarejestruj się


© 2006-2025 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"