Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna obchodzi w tym roku 15-lecie swojego istnienia. Założona w 1996 roku Strefa – działająca na terenie całego województwa Śląskiego – od samego początku posiada również Podstrefę Jastrzębsko-Żorską, zajmującą się terenami położonymi na południu województwa.
Geneza nazwy Podstrefy wzięła się od dwóch miast południa, będących akcjonariuszami KSSE. Obszar działania Podstrefy jest o wiele większy – na przestrzeni 15 lat z początkowych 4 terenów w tyluż gminach ( Godowie, Jastrzębiu Zdroju oraz na granicy Żor i Pawłowic) aktualnie Strefa dysponuje 25 terenami inwestycyjnymi w 12 gminach, tj, Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach, Czerwionce-Leszczynach, Godowie, Jastrzębiu-Zdrój, Myślenicach, Orzeszu, Pawłowicach, Radziechowach-Wieprz, Rajczy, Rybniku, Żorach.
Najważniejszym zadaniem Strefy jest poszukiwanie inwestorów, którzy zdecydują się budować nowe zakłady na terenach objętych statusem specjalnej strefy ekonomicznej oraz tym samym stworzą w nich nowe miejsca pracy. W zamian za to otrzymują oni ulgi podatkowe, w postaci zwolnienia z płacenia podatku dochodowego, nawet do 60% wartości inwestycji. Biorąc pod uwagę skalę wartości inwestycji przemysłowych, pomoc jest więc niebagatelna. Nie opiera się ona jednak na dofinansowaniach czy dotacjach jak w przypadku funduszy UE – w praktyce wsparcie polega na tym, że inwestor musi wypracować dochód (czyli rozpocząć zyskowną działalność) aby odebrać należną mu pomoc. Dzięki takiemu mechanizmowi, środki wypracowane pozostają w kraju, a unika się sytuacji, w których np. zyski z działalności firm międzynarodowych są transferowane do spółek macierzystych lub rajów podatkowych. W bieżącej obsłudze inwestorów w KSSE, Podstrefa zajmuje się również monitorowaniem, czy deklaracje złożone przez inwestora odnośnie liczby stworzonych i utrzymywanych miejsc pracy a także nakładów inwestycyjnych mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Podstawową ideą działania Strefy jest jak najmniejsza ingerencja w bieżącą działalność firm, które zdecydowały się na inwestycje w KSSE. Dlatego też wszelkie aspekty związane np. z rekrutacją pracowników pozostawiane są bezpośrednio w gestii inwestorów. Oznacza to, że w przypadku zainteresowania pracą w którejś z firm na terenie Strefy, należy skontaktować się bezpośrednio z tą firmą. Inwestorzy bardzo często również w rekrutacji korzystają z pomocy lokalnych Urzędów Pracy. Pomocna dla poszukujących pracy może być na bieżąco aktualizowana lista wszystkich inwestorów Strefy wraz z danymi teleadresowymi, którą przeglądać można na stronie internetowej KSSE www.ksse.com.pl w zakładce Inwestorzy w strefie / Lista inwestorów.
W efekcie 15 lat działalności Podstrefy Jastrzębsko-Żorskiej, na wszystkie tereny inwestycyjne udało się sprowadzić 57 inwestorów, którzy łącznie do tej pory stworzyli ponad 5.900 miejsc pracy (docelowo mają oni zatrudnić kolejne 2.000 osób). Zdecydowana większość inwestorów dotyczy sektora przemysłowego i rozmaitych branż – m.in. motoryzacyjnej, tworzyw sztucznych, budowlanych, chemicznych, metalowych itd.
Aktualnie w Żorach trwa inwestycja koreańskiej firmy Nifco Korea Poland Sp. z o.o. na terenie Pola Wygoda. W zamierzeniach koreańczyków jest budowa i uruchomienie fabryki produkującej dla koncernów motoryzacyjnych plastikowe podzespoły wykonywane metodą wtryskową. Do zakładu inwestor planuje zatrudnić łącznie ponad 260 osób, aktualnie trwa rekrutacja – o pracę pytać można zarówno w żorskim Urzędzie Pracy, jak i bezpośrednio w biurze inwestora mieszczącym się w Żorach przy Al. Jana Pawła 17.
W planach Podstrefy jest dalszy rozwój istniejących terenów inwestycyjnych oraz tworzenie nowych obszarów przemysłowych, na których docelowo powstaną nowe miejsca pracy.
Dane teleadresowe Podstrefy Jastrzębsko-Żorskiej:
Biuro Podstrefy: al. Wojska Polskiego 4, 44-240 Żory,
tel. 32 435 16 16, fax 32 43-50-616,
e-mail: zory@ksse.com.pl, www.ksse.com.pl