Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Niedziela, 24 listopada 2024 r.  Imieniny: Flory, Jana

Żory w komórce

25.10.2011
Żory w komórce

- Drukowane przewodniki i mapy są coraz częściej uzupełniane, a nawet zastępowane przez ich cyfrowe odpowiedniki w urządzeniach nawigacyjnych, smartfonach i tabletach. Zwiedzanie robi się jeszcze ciekawsze - czytamy w tygodniku Polityka, w art. pt. "Zabytkowa Mozaika" (nr 33 z 10 sierpnia).

- Jak to działa? Zatrzymajmy się na żorskim rynku, by zorientować się, co warto zobaczyć. Pomoże w tym nasz smartfon. Ustawmy go poziomo tak, by kamerka mogła objąć okolicę. Oprogramowanie rozpozna, gdzie jesteśmy, odpowiednio to sygnalizując na mapie miasta, a także wyświetli na ekranie dodatkowe informacje o miejscach godnych uwagi w pobliżu. Możemy je dostać w postaci tekstu, ścieżki dźwiękowej (nagranej wcześniej przez lektora), ale także w formie klipu wideo, przedstawiającego zmiany architektoniczne obiektu na przestrzeni dziejów. Gdy zainteresujemy się ocalałymi fragmentami średniowiecznych murów miasta, wystarczy wskazać je na mapie, a urządzenie nas tam doprowadzi i nie omieszka powiadomić po drodze o innych ciekawych miejscach.

Projekt "Przez Żory na Śląsk": stworzenie systemu e-informacji turystycznej przebiega w dwóch etapach. Pierwszy – uruchomienie sześciu ledowych tablic informacyjnych przy głównych szlakach komunikacyjnych, tj. przy ulicach: Rybnickiej, Wodzisławskiej, Pszczyńskiej, Kościuszki w kierunku na Wisłę, DK 81 w kierunku na Katowice i Alei Jana Pawła II – został już zakończony. Realizacja drugiego, tj. wdrożenie nawigatora miejskiego zakończy się we wrześniu.
Nawigator umożliwi osobom zaopatrzonym w telefony komórkowe z zainstalowaną nieodpłatnie aplikacją nawigatora, na poruszanie się po mieście po wyznaczonych trasach wycieczkowych oraz odczytywanie informacji przypisanych do oznaczonych na nich obiektów - budynków, placów, pomników, itp.
Z nawigatora będzie mógł skorzystać każdy, bez względu na to, jaki telefon posiada, jednak, w zależności od posiadanego modelu telefonu, będzie miał dostęp do aplikacji w trybie podstawowym lub rozszerzonym.
Aplikacja w trybie podstawowym udostępnia informację o obiekcie z wykorzystaniem fotokodu (konieczny jest telefon z aparatem telefonicznym i dostępem do internetu). Aplikacja w trybie rozszerzonym identyfikuje obiekt i przypisaną do niego informację, wykorzystując GPS i kompas.
Obie aplikacje umożliwiają dostęp do informacji na temat danego obiektu w formie tekstu, zdjęć, ścieżki dźwiękowej, a także w formie klipu wideo przedstawiającego historyczne zmiany w architekturze obiektu.
System obejmie 150 punktów na mapie miasta, z których każdy oznaczony zostanie tabliczką z fotokodem i technicznym opisem obsługi. By odczytać przypisaną danemu miejscu informację wystarczy, gdy już pobierzemy aplikację, uruchomić ją i sczytać fotokod, podchodząc do interesującego nas obiektu oznaczonego tabliczką. Na ekranie telefonu pojawi się tekst i zdjęcia, a także opcja umożliwiająca odczytanie informacji przez lektora. W przypadku nawigatora w Żorach, głosu lektorowi użyczyli: w polskiej wersji językowej – Krystyna Czubówna, angielskiej – lektor z londyńskiego metra, i niemieckiej – dziennikarz telewizji RTL.
Nawigator pozwoli nam również na rozpoznanie własnej pozycji na wyświetlanej na ekranie telefonu mapie miasta i podążanie jedną z dwóch zaproponowanych w systemie tras wycieczkowych. Poinformuje nas też o występujących w naszej najbliższej okolicy atrakcjach i miejscach godnych uwagi, a także wskaże trasę do punktu, który obraliśmy za cel wędrówki.
O tym, jak korzystać z nawigatora i o Żorach w "rozszerzonej rzeczywistości" przeczytać będzie można na specjalnie uruchomionej stronie odkryjzory.pl

Miasto w komórce krok po kroku:

  1. Aby pobrać bezpłatną aplikację do skanowania fotokodów należy wysłać SMS o treści ZORY na nr +48 507 67 69 67 lub za pomocą telefonu wejść na stronę zory.2dkod.com i postępować zgodnie z instrukcją. Następnie uruchamiamy pobraną aplikację i skanujemy fotokod telefonem komórkowym.
  2. Wybieramy język w jakim podana zostanie interesująca nas informacja. Odczytujemy informację. Jeśli chcielibyśmy usłyszeć tekst, korzystając z opcji lektor, „uruchamiamy głos” Krystyny Czubówny - w polskiej wersji językowej.
  3. W opcji galeria obejrzeć możemy więcej zdjęć. Wybierając opcję video uruchomimy film, na którym przedstawione zostaną zmiany w architekturze obiektu. Możemy też wybrać informację na temat projektu E-Informacji Turystycznej i nawigatora miejskiego.
  4. Jeśli sprawdzamy położenie obiektu, na ekranie telefonu pojawia się mapa trasy wycieczki do której został przypisany i opis trasy.
  5. W systemowej wyszukiwarce możemy też odnaleźć na mapie miasta interesujący nas punkt, do którego dotrzemy również z pomocą nawigatora.  

 



© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"