Muzeum Miejskie i Fundacja Sztuka realizują wspólny projekt, którego celem jest popularycacja wiedzy o historii Polski w latach 1918-1922 i powstaniach śląskich w Żorach. Zapraszamy na wystawę: www.niepodlegla.zory.pl
Realizowana w ramach projektu wystawa online opowiada o procesie przyłączenia Śląska do Polski – z perspektywy cichego, spokojnego miasteczka – jak pisał o Żorach w roku 1919 redaktor ukazującej się tu gazety – stanowiącym integralną część wszystkich działań zmierzających do odrodzenia się wolnej i suwerennej Rzeczpospolitej, a także korzyściach wynikających z procesu kształtowania się tożsamości Ślązaków w niepodległej Polsce.
Wystawa przybliża nie tylko historię, ale także społeczny i kulturalny koloryt tamtych czasów, w tym przywołuje nazwiska ludzi, którzy odegrali istotną rolę w procesie kształtowania się tożsamościowych i niepodległościowych ambicji obywateli, wskazuje miejsca i zabytki – świadków jednej z najbardziej intrygującej historii Żor, a więc i Śląska. Przybliża sylwetki śląskich liderów lokalnej społeczności, jak Bonifacy Bałdyk czy Julian Samulowski.
Wystawa udostępniana jest zwiedzającym nieodpłatnie na specjalnie zaprojektowanej stronie internetowej.
Realizacja projektu inicjuje przygotowanie solidnego źródła wiedzy o historii powstań śląskich w Żorach i okolicy, i ich rezultatach w ujęciu historycznym, społecznym i kulturowym.
W efekcie powstanie specjalna oferta edukacyjna, adresowana do szkół, obejmująca lekcje muzealne, zajęcia, wykłady i fora dyskusyjne, prowadzone pod merytoryczną opieką pracowników Muzeum, również w zainteresowanych placówkach oświatowych, której istotą będzie inspirowanie młodzieży do podejmowania działań popularyzujących wiedzę o powstaniach w ich szkołach.
Projekt: Boso, ale w ostrogach. Jak Żory do niepodległej Polski zmierzały. Info. Fundacja Sztuka