KOMUNIKAT NACZELNIKA URZĘDU SKARBOWEGO w ŻORACH
w sprawie wstępnego wypełniania zeznań podatkowych (PFR) przez urząd skarbowy
(na podstawie materiałów informacyjnych, przygotowanych przez Ministerstwo Finansów)
Szczególnie mocno należy podkreślać, że PFR to jedynie dodatkowa pomoc, udogodnienie w rozliczeniach, a nie złożenie zeznań podatkowych za podatników przez administrację podatkową (urząd skarbowy).
Jest to tylko propozycja rocznego rozliczenia przygotowana przez administrację podatkową. Skorzystanie z PFR nie jest także obowiązkiem (przymusem) dla podatnika.
Jest to jedynie jeden z dodatkowych sposobów na złożenie PIT-37, ale PIT-37 za 2014 r. można nadal składać na dotychczasowych zasadach – od 1 stycznia do 30 kwietnia przez system e-Deklaracje oraz papierowo, a od połowy marca 2015 r. podatnicy będą mogli skorzystać z dodatkowej możliwości rozliczania - PFR zamieszczonego na portalu podatkowym www.portalpodatkowy.mf.gov.pl (w części ogólnodostępnej).
Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe [PFR] PIT-37 sporządzone jest wyłącznie na podstawie informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R, otrzymanych od płatników PIT.
Uwaga ! Nie obejmuje ono m.in. przychodów otrzymywanych od organów rentowych (np. ZUS). Jeśli podatnik otrzymał przychody od organów rentowych winien je uwzględnić w zeznaniu lub dopisać do Wstępnie wypełnionego zeznania [PFR] PIT-37.
Źródłem danych dla wystawianych przez administrację PFR są wyłącznie informacje przesyłane do administracji podatkowej przez płatników – PIT-11, PIT-8C, PIT-R za 2014 r., a więc podatnicy znajdą tam tylko informacje o swoich dochodach, przychodach, zaliczkach i składkach.
Jeśli będą chcieli skorzystać z ulg czy przekazać 1% podatku na OPP, będą to musieli do PFR dopisać. PFR dostępne będzie w części ogólnodostępnej Portalu Podatkowego.
Zeznanie podatkowego PIT-37 pobrane z wykorzystaniem usługi PFR może zostać podpisane i wysłane wyłącznie przez podatnika (brak możliwości złożenia tak pobranego zeznania przez pełnomocnika podatnika).
Podatnik chcący skorzystać z usługi PFR w 2015 r. będzie:
a) musiał zautoryzować się przed pobraniem PFR (NIP albo numer PESEL, nazwisko, pierwsze imię, data urodzenia, suma przychodów za rok 2014 r. z informacji od płatników) – po 5 nieudanych próbach autoryzacji nastąpi blokada (wtedy pozostanie wypełnienie zeznania na dotychczasowych zasadach – przez Internet: z wykorzystaniem formularza interaktywnego lub aplikacji e-Deklaracje Desktop lub papierowo);
b) musiał uzupełnić zeznanie o urząd skarbowy, do którego jest ono adresowane;
c) musiał zweryfikować swoje dane zawarte w PFR przed podpisaniem;
d) mógł dowolnie modyfikować pobrane z wykorzystaniem usługi PFR zeznanie PIT-37 np. w celu skorzystania z ulg podatkowych, dopisania przychodów z organów rentowych, wpisania OPP, itp.
e) musiał podpisać PIT-37:
· bezpiecznym podpisem kwalifikowanym lub
· danymi autoryzującymi z kwotą przychodu za 2013 r. [w przypadku, gdy za rok 2013 nie złożono żadnego zeznania (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39) lub obliczenia (PIT-40, PIT-40A) kwota przychodu = 0].
Skorzystanie z usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego [PFR] PIT-37 nie zwalnia podatnika z konieczności zweryfikowania poprawności danych zawartych w pobranym zeznaniu PIT-37 [odpowiedzialność za poprawność danych wykazanych w zeznaniu pozostaje po stronie podatnika].
Do uwierzytelnienia podatnika (małżonka podatnika) potrzebne są:
- Identyfikator podatkowy – numer PESEL albo NIP,
- Imię (pierwsze),
- Nazwisko,
- Data urodzenia,
- Kwota przychodu za 2014 rok – ze wszystkich informacji podatkowych [PIT-11, PIT-8C, PIT-R] za 2014 rok, otrzymanych od płatników PIT,
WAŻNE:
- Podatniku, dopiero po sprawdzeniu prawidłowości danych, dokonaniu ewentualnych zmian i ostatecznym zatwierdzeniu zeznania, wyślij swoje zeznanie PIT-37 do Administracji Podatkowej.
- Podatniku, po prawidłowym wysłaniu zeznania PIT-37 otrzymasz informację zwrotną w postaci e-mail z kodem, który będzie niezbędny do sprawdzenia na jakim etapie przyjęcia przez Administrację Podatkową jest złożone zeznanie PIT-37.
- Wyłącznie status „200” wysłanej deklaracji wskazuje na prawidłowe złożenie zeznania. Wszystkie inne komunikaty świadczą o niezłożeniu dokumentu lub dalszym jego przetwarzaniu.
- Podatniku, pamiętaj o pobraniu UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru), które jest jedynym potwierdzeniem przyjęcia zeznania przez Administrację Podatkową.
- Podatniku, możesz również przed wysłaniem do Administracji Podatkowej zapisać wygenerowane zeznanie i powrócić do niego później. Pamiętaj, że samo zapisanie zeznanie nie oznacza, że zostało one wysłane!
Żory, 24.02.2015
Zastępca Naczelnika Urzędu Skarbowego
mgr Jolanta Drobik