Baza firm

Ogłoszenia

Auto salon

Kino

Konkursy
Niedziela, 22 grudnia 2024 r.  Imieniny: Honoraty, Zenona

Komunikat w sprawie PFR

Komunikat w sprawie PFR

KOMUNIKAT NACZELNIKA URZĘDU SKARBOWEGO w ŻORACH

w sprawie wstępnego wypełniania zeznań podatkowych (PFR) przez urząd skarbowy
(na podstawie materiałów informacyjnych, przygotowanych przez Ministerstwo Finansów)

Szczególnie mocno należy podkreślać, że PFR to jedynie dodatkowa pomoc, udogodnienie w rozliczeniach, a nie złożenie zeznań podatkowych za podatników przez administrację podatkową (urząd skarbowy).

Jest to tylko propozycja rocznego rozliczenia przygotowana przez administrację podatkową. Skorzystanie z PFR nie jest także obowiązkiem (przymusem) dla podatnika.

Jest to jedynie jeden z dodatkowych sposobów na złożenie PIT-37, ale PIT-37 za 2014 r. można nadal składać na dotychczasowych zasadach – od 1 stycznia do 30 kwietnia przez system e-Deklaracje oraz papierowo, a od połowy marca 2015 r. podatnicy będą mogli skorzystać z dodatkowej możliwości rozliczania - PFR zamieszczonego na portalu podatkowym www.portalpodatkowy.mf.gov.pl (w części ogólnodostępnej).

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe [PFR] PIT-37 sporządzone jest wyłącznie na podstawie informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R, otrzymanych od płatników PIT.

Uwaga ! Nie obejmuje ono m.in. przychodów otrzymywanych od organów rentowych (np. ZUS). Jeśli podatnik otrzymał przychody od organów rentowych winien je uwzględnić w zeznaniu lub dopisać do Wstępnie wypełnionego zeznania [PFR] PIT-37.

Źródłem danych dla wystawianych przez administrację PFR są wyłącznie informacje przesyłane do administracji podatkowej przez płatników – PIT-11, PIT-8C, PIT-R za 2014 r., a więc podatnicy znajdą tam tylko informacje o swoich dochodach, przychodach, zaliczkach i składkach.

Jeśli będą chcieli skorzystać z ulg czy przekazać 1% podatku na OPP, będą to musieli do PFR dopisać. PFR dostępne będzie w części ogólnodostępnej Portalu Podatkowego.

Zeznanie podatkowego PIT-37 pobrane z wykorzystaniem usługi PFR może zostać podpisane i wysłane wyłącznie przez podatnika (brak możliwości złożenia tak pobranego zeznania przez pełnomocnika podatnika).

Podatnik chcący skorzystać z usługi PFR w 2015 r. będzie:

a) musiał zautoryzować się przed pobraniem PFR (NIP albo numer PESEL, nazwisko, pierwsze imię, data urodzenia, suma przychodów za rok 2014 r. z informacji od płatników) – po 5 nieudanych próbach autoryzacji nastąpi blokada (wtedy pozostanie wypełnienie zeznania na dotychczasowych zasadach – przez Internet: z wykorzystaniem formularza interaktywnego lub aplikacji e-Deklaracje Desktop lub papierowo);
b) musiał uzupełnić zeznanie o urząd skarbowy, do którego jest ono adresowane;
c) musiał zweryfikować swoje dane zawarte w PFR przed podpisaniem;
d) mógł dowolnie modyfikować pobrane z wykorzystaniem usługi PFR zeznanie PIT-37 np. w celu skorzystania z ulg podatkowych, dopisania przychodów z organów rentowych, wpisania OPP, itp.
e) musiał podpisać PIT-37:
· bezpiecznym podpisem kwalifikowanym lub
· danymi autoryzującymi z kwotą przychodu za 2013 r. [w przypadku, gdy za rok 2013 nie złożono żadnego zeznania (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39) lub obliczenia (PIT-40, PIT-40A) kwota przychodu = 0].

Skorzystanie z usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego [PFR] PIT-37 nie zwalnia podatnika z konieczności zweryfikowania poprawności danych zawartych w pobranym zeznaniu PIT-37 [odpowiedzialność za poprawność danych wykazanych w zeznaniu pozostaje po stronie podatnika].

Do uwierzytelnienia podatnika (małżonka podatnika) potrzebne są:
- Identyfikator podatkowy – numer PESEL albo NIP,
- Imię (pierwsze),
- Nazwisko,
- Data urodzenia,
- Kwota przychodu za 2014 rok – ze wszystkich informacji podatkowych [PIT-11, PIT-8C, PIT-R] za 2014 rok, otrzymanych od płatników PIT,

WAŻNE:
- Podatniku, dopiero po sprawdzeniu prawidłowości danych, dokonaniu ewentualnych zmian i ostatecznym zatwierdzeniu zeznania, wyślij swoje zeznanie PIT-37 do Administracji Podatkowej.
- Podatniku, po prawidłowym wysłaniu zeznania PIT-37 otrzymasz informację zwrotną w postaci e-mail z kodem, który będzie niezbędny do sprawdzenia na jakim etapie przyjęcia przez Administrację Podatkową jest złożone zeznanie PIT-37.
- Wyłącznie status „200” wysłanej deklaracji wskazuje na prawidłowe złożenie zeznania. Wszystkie inne komunikaty świadczą o niezłożeniu dokumentu lub dalszym jego przetwarzaniu.
- Podatniku, pamiętaj o pobraniu UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru), które jest jedynym potwierdzeniem przyjęcia zeznania przez Administrację Podatkową.
- Podatniku, możesz również przed wysłaniem do Administracji Podatkowej zapisać wygenerowane zeznanie i powrócić do niego później. Pamiętaj, że samo zapisanie zeznanie nie oznacza, że zostało one wysłane!

 

Żory, 24.02.2015

Zastępca Naczelnika Urzędu Skarbowego
mgr Jolanta Drobik



NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE

sonda

wszystkie

Za co doceniasz Żory?

newsletter

Chcesz być na bieżąco zapisz się!

Twój adres e-mail:

© 2006-2024 Fundacja Sztuka, Gazeta Żorska  |  e-mail: gazeta@gazetazorska.pl, portal@gazetazorska.pl           do góry ^
Industry Web Zarządzaj plikami "cookies"